Урок английского языка с применением информационных технологий по теме: "Прошедшее простое время"

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  • Познакомить учащихся с образованием прошедшего простого времени: правильных и неправильных глаголов; как о6разуеется отрицательная форма глаголов в прошедшемвремени.
  • Развивать: монологическую речь, логическое мышление, фонематический слух.
  • Воспитывать: интерес изучению английского языка.

Ход урока

1. Приветствие

Good morning, children!

Now are you?

'Today at the lesson we have guests, let's greeting them!

2. Сообщение темы и целей урока.

Please look at the blackboard and say - 'What is the topic of our lesson?

(на доске анаграмма)

Teh stPa imSlep Tseen

If you put up the letters in the correct order you will receive the topic of our lesson.

Well the topic of our lesson is The Past Simple Tense.

Today at the lesson we shall speak about regular and irregular verbs in past simple, about its negative forms.

3. Изучение нового материала

Please, look at the screen.

(презентация - 10 мин. Приложение 1)

Well. How do we make the past simple tense of regular verbs?

We add to the verbs? (на доске)

Look at the blackboard. What can you tell about these verbs? (на доске глаголы)

play, help, work, watch, tease, want, paint, need,

It's regular verbs.

- Please put it into the Past Simple tense.

(Дети заполняют таблицу в тетради, а слабые дети на доске вместе с учителем.)

Please compare tables. (дети сравнивают в парах, затем с доской)
- Repeat after me these words.

(дети повторяют за учителем эти глаголы, затем 2-3 ученика читают вслух глаголы из таблицы)

What is different about wanted, painted, needed?

Wanted, painted, needed end in /id/.

-When verbs end in /d/ or /t/ the '-ed is pronounced/id/

-Всегда ли окончание —ed читается одинаково?

Нет. Оно передаёт три звука, /d/, /t/, /id/.

When? (дemu отвечают)

4. Закрепление.

- Let's go to the fishing?

(На плакате рыбки с правильными глаголами в прошедшем времени, распределить их на три группы: с окончанием /d/, /t/, /id/. Дети распределяют рыбу в 3 ведра со звуками /d/ /t/ /id/ и произносят глаголы в слух, дают им перевод.)

Три ученика читают слова, дети повторяют за ними.

Работа с учебником

p. 16, Ex. 2

Are all verbs regular?

- No. Some verbs have an irregular past.

- Please find examples of irregular verbs in the “Victoria road” story.

went, had, thought

Ex.4, p. 19

Look at the list of verbs. ,

Come, use, do, get, work, sit, run, sing, stand, stay, live, buy, make, leave, see.

(ученики называют глагол и образуют прошедшее время этих, глаголов)

Which of these verbs have an irregular past form?

(Дети дают свои ответы)

– Looк at the list on p.111 and check your ideas.

(На доске глаголы и правильные и неправильные, нужно исключить одно “лишнее” слово в каждой строке, исключив слово дети называют причину, алгоритм на доске)

Игра:

- Let's play game. Please name the second form next verbs.

(учитель хлопает в ладоши и называет первую форму неправильного глагола, затем делает щелчок пальцами и дети называют вторую форму глагола. Затем темп увеличивают.)

come - came get - got
go - went tell - told
feel - felt bring - brought
say - said be - was/were
have - had do - did
sleep - slept think - thought
read - read feed- fed

Работа в тетради:

Ex. 5 p.19 Complete the text. Put the verbs in brackets into the past simple tense. If you don't know the second form irregular verbs you can see it in the table on page 111.

(Кто-то из учащихся читает текст. Обращать внимание на правильное произношение глаголов.)

- Which of the verbs are irregular? (дети называют неправильные глаголы)

- How do we make the negative of the past tense?

- Didn't + verb (with no —ed)

Нa доске выражения:

Things to do

Item Done
1 Kelp in the shop + +
2 Wash hair  
3 Phone Terry + +
4 Watch TV quiz show  
5 Go to cinema +
6 Iron clothes  
7 Paint bedroom +
8 Play on the computer +
9 Stay in bed late on Sunday  
10 Do homework +

- Look at the list. Here are the things Sue wanted to do last weekend. But she didn't do all of them.

- Please read the examples aloud.

Say what Sue did and didn’t do

She helped in the shop.

She didn't wash her hair.

Look at Sue's list again.

Did you do these things?

(дети записывают свои ответы в тетрадь, затем читают вслух)

Hоmе task: Еx.8, р.19

Describe your weekend. Write five things that you did and five things that you didn't do.

Подведение итогов урока.

- What are we doing at the lesson?

Your marks for the lesson are:...............................

Thank you for your work today. The lesson is over. You may go. Good-buy.