Сказки как способ развития словесного творчества

Разделы: Иностранные языки, Внеклассная работа


Цель: развивать словесное творчество учащихся.

Задачи:

  • Познавательная: познакомить учащихся со сказками.
  • Развивающая: развивать непроизвольное запоминание, развивать смысловую и логическую догадку.
  • Воспитательная: воспитывать у учащихся чувство любви к народным сказкам.

Участники мероприятия: учащиеся 3-х классов.

Подготовка мероприятия: Учитель изготавливает карточки, отдельные персонажи и их атрибуты.

Ход мероприятия

T: Well, children! Let’s begin our lesson. Today we have an unusual lesson. We are going to talk about the tales. I think you know a lot of tales and you like to read them.

Вы знаете, что сказки - это занимательные рассказы о необыкновенных, вымышленных событиях и приключениях. К слову СКАЗКА можно подобрать такие однокоренные слова как: сказывать, рассказывать.

Сказки еще в глубокой древности сочинил народ. В сказках отразилась мудрость народа, его мечта о счастье, его вера в силу любви и дружбы. С первых же слов сказки вводят нас в свой неповторимый мир, в котором все удивляет: звери и птицы разговаривают, люди понимают язык животных и птиц, герои отправляются в далекие путешествия. Сказки бывают волшебные, бытовые и о животных.

Русские народные сказки часто начинаются со слов: «Жили-были, «В некотором царстве, в некотором государстве», в английских сказках начало звучит так: “Once upon a time there lived…”.

И сегодня, ребята, мы побываем в стране сказок (inFairyland).

А сказка будет непростая, ведь сказку «Теремок» все знают, а вот сказку “Fly’spalace” думаю нет…

И давайте сначала поиграем. Игра «Quartet» В игре участвуют 3-4 ученика, каждый имеет на руках по 4 карточки с основными словами, характеризующими того или иного сказочного персонажа. Задача игроков состоит в том, чтобы, меняясь карточками, собрать полный комплект слов, относящихся к одному персонажу, например:

good and kind.
white and can fly. (thefly)

В игре отрабатываются речевые образцы

«Have you got “…“ ?»; «I have got “  … “»

Загадки. Самостоятельное составление загадок про животных по аналогии с изученными. Например,

It is big.
It is brown.
It can run and sleep.
Who is it? It is a bear.

Ребята читают сказку по ролям «The Fly’s Palace»

 It is a sunny day. A fly flies and sees a pot. It is big and nice. She has no house. She is happy. She begins to live there. She calls this pot «The Fly’s palace».

One day a gnat comes to this pot.

Gnat: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Gnat: I am a gnat and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Gnat: I know the ABC. I can sing a song about the ABC.

(Поётся песенка про английский алфавит, который дети уже выучили)

One day a mouse runs to the pot.

Mouse: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Mouse: I am a mouse and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat

Mouse: May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Mouse: I know a lot of riddles about animals.

(Загадки про животных на английском языке)

Then a frog hops to the pot.

Frog: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Frog: I am a frog and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat.

Mouse: I am a mouse.

Frog: May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Frog: I am a teacher of mathematics in the forest and I can count.

(Считалочка на английском языке с целью закрепления счёта до 10)

One little, two little,
Three little Indians,
Four little, five little,
Six little Indians,
Seven little, eight little,
Nine little Indians,
Ten little Indians boys.
Then a rabbit jumps to the palace.

Rabbit: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Rabbit: I am a rabbit and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat.

Mouse: I am a mouse.

Rabbit: May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Rabbit: I am a sportsman and I do morning exercises every day.

(Физкультминутка на английском языке с выполнением некоторых физических упражнений)

Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together.
Step, step, step your feet
Step your feet together.
Turn, turn, turn around
Turn around together.
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together.
A fox comes to the palace.

Fox: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Fox: I am a fox and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat.

Mouse: I am a mouse.

Rabbit: I am a rabbit.

Fox: May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Fox: I can dance.

(Танец лисы по дмузыку)

A dog runs to the pot.

Dog: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Dog: I am a dog and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat.

Mouse: I am a mouse.

Rabbit: I am a rabbit.

Fox: I am a fox.

Dog: May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Dog: I cancook.

(Поётся песенка на английском языке  про то, как приготовить вкусный пирог «Make a cake»)

One day a wolf goes to the pot and cries.

All the animals ask him:
Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willy, why Willy
Why? Why? why?

Fly: Who are you? And why do you cry?

Wolf: I am a wolf and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat.

Mouse: I am a mouse.

Rabbit: I am a rabbit.

Fox: I am a fox.

Dog: I am a dog.

Wolf: I have no friends. I have no house.  May I live with you?

Fly: Yes, you may. What can you do?

Wolf: I am a poet. I like to write poems.

(Стихотворение на английском языке «I canhoplike a …»)

I can hop like a frog
Hop-hop-hop,
I can swim like a fish
Splish-splash-splish.
I can hop and I can run,
I can sing and I can dance,
I can run and run and run.
Like just this!

All the animals live in their palace. They are happy. They do morning exercises every day, sing songs, guess the riddles, cook tasty things together and dance.

But one day a bear comes to the pot.

Bear: Knock, knock.

Fly: Who are you?

Wolf: I am a bear and you?

Fly: I am a fly.

Gnat: I am a gnat.

Mouse: I am a mouse.

Rabbit: I am a rabbit.

Fox: I am a fox.

Dog: I am a dog.

Wolf: I am a wolf.

Bear: May I live with you?

Fly: Sorry. You are so big. We have no place in the pot for you.

Bear: May I sit on the pot?

All the animals: No, no, no.

But the bear sits on the pot and it cracks up. The animals are unhappy and cry.

Bear:

I am an engineer and I can build a very big house for us.
All the animals: Thank you, Bear. We can help you too!
The bear and all the animals begin to build a new palace.
They sing a song «We can do anything».

Я думаю, вам понравилась сказка. И я хочу, чтобы вы сочинили свою, и усть она будет на русском языке, но с английскими фразами, которые вы знаете.

Ресурсы.

  1. Азовкина А.Н. Развитие интереса к чтению на иностранном языке на начальном этапе обучения. // Иностр. языки в школе. – 2003. - №2. – С.48-50.
  2. Захаркина С.В. Театрально-языковой социум как средство повышения мотивации школьников при обучении английскому языку.// Иностр.языки в школе. – 2006. - №8. – С.49-56.
  3. Карташова  В.Н. Сказка на уроке иностранного языка. // Иностр. языки в школе. – 2006. - №5. – С.25-29.
  4. https://videouroki.net/razrabotki/urok-angliyskogo-yazyka-puteshestvie-v-stranu-skazok.html