"Smolenskii district: hystoric events and people"

Разделы: Иностранные языки


Тема урока: ”Smolenskii district: hystoric events and people”.

Цели урока:

  • Содействие формированию личности.
  • Воспитание уважения к малой Родине.

Практические задачи:

  • Создать условия для овладения учащимися новыми Л.Е.для понимания текста.
  • Совершенствовать навыки ознакомительного, просмотрового чтения.
  • Создать условия для организации учащимися мини-высказываний по теме “SMOLENSKII DISTRICT:HYSTORIC EVENTS AND PEOPLE” на основе прочитанного текста.

Воспитательные задачи:

  • Создать условия для воспитания чувства патриотизма через знакомство с историей родного села.
  • Развивать умения культуры общения (выслушивать собеседника, корректно делать замечания).

Образовательные задачи:

  • Расширить знания учащихся об истории родного села.
  • Совершенствовать умения использования слов и словосочетаний по теме «Моя Родина».

Развивающие задачи:

  • Создание условий для развития мыслительных процессов анализа и обобщения.
  • Развивать умения учащихся логичности построения высказывания.

На уроке прослеживаются принципы коммуникативности, наглядности, систематичности и активности (за счет словесных, наглядных методов, а также нескольких режимов работы).

В течение урока используется работа в группах.

ХОД УРОКА

I. Оргмомент

II. Организация целеполагания.

1. На доске написана тема урока, часть ее закрыта.

SMOLENSKII DISTRICT:________________ AND _______________________
COLLECTIVIZATION COSSACKS
GREAT PATRIOTIC WAR THE RED
OCTOBER REVOLUTION THE WHITE
JUNGARIANS
T: Help me to specify the topic, please! Say in one word!
Ученики предлагают несколько вариантов и помогают открыть тему урока:
SMOLENSKII DISTRICT: HISTORIC EVENTS AND PEOPLE.

2. .Answer the questions, connected with the topic of our lesson! (вопросы написаны на доске)

  1. What historic events are connected with Smolenskii district?
  2. How are these events connected with Smolenskii district?
  3. What are the typical traits of character of the people, lived and living in Smolenskii district?

Ученики отвечают на вопросы, после чего им предлагается узнать еще несколько фактов по истории Смоленского района, прочитав текст.

III. Работа с текстом.

1. Снятие лексических трудностей. (Слова написаны на доске.)

Cossacks-казаки
Florescence-процветание
Ancestor-предок
Fortress-крепость
To be exiled-быть сосланным
To seek-искать.

2. Ознакомительное чтение текста.

Look through the text and answer my questions! What is this text about? How many parts are  there in the text?

SMOLENSKII DISTRICT

  1. Smolenskii district is Russia in miniature. One can enjoy the calm beauty of this land; feel the reflection of Russian mentality in its people’s characters. People living here are hard-working, persistent, just. The main values of Russian society are brought together here: patriotism, solidarity, and respect to ancestors.
  2.  Smolenskii district dates back to the beginning of the 18th century when the Cossacks founded the first fortress to protect these lands from the Jungarian tribes. The village of Smolenskoye, named after the icon of Smolenskaya Godmother (Odigitria) was founded in 1759. Cossacks and their families lived and worked on these lands up to the October Revolution. After 1917 all the population was divided into 2 groups: the Red and the White. The Cossacks, whose families had been living here for hundreds of years, were against the Collectivization. They resisted the Soviet Power and many of them were killed or exiled.
  3. During the Great Patriotic War 9660 people from Smolenskii district went to the war to defend their Motherland. The people from our district showed heroism and bravery, many of them were awarded with orders and medals. Women and children worked in the rear to supply the Soviet Army with provision.
  4.  The peak of florescence of Smolenskii district was in the 1970s-1980s when the village had many enterprises, good social sphere, and it was considered to be one of the best in Altai region. Some foreign delegations from Mongolia, Germany visited the village to study the socialist system of economy.
  5. Today Smolenskii district is more than 80 years old. It had difficult times and years of florescence. Now it faces a lot of big and little problems, seeking the best future. People must understand that only they are able to help themselves.
    I believe that our district will revive and will be the best in Altai region. But only talented, creative, and hard-working people can do it!
    ____________________________________________________________________________
    Jungarian tribes are the tribes from China, who fought for the lands of Altai region.
    Collectivization-After the October Revolution 1917 people were made to give their horses, cows, lands to the collective farms and worked there.

3. Чтение с выбором заданной информации.

Find some information about the Cossacks, Jungarian tribes, the Red and the White.

4. Индивидуальная работа с текстом. Подготовка к работе в группе.

Каждый ученик получает карточку с вопросом к тексту в соответствии со своим  уровнем обученности. (Вопросы №1-4 индивидуальные задания. В каждой группе карточек задание №2 наиболее легкое для учащихся с низким уровнем обученности)

Образцы карточек:

1 группа:

  1. What happened in the process of collectivization?
  2. When was Smolenskoye founded?
  3. How many years did the Cossacks live in Smolenskoye?
  4. What happened to the Cossacks after the October Revolution?
  5. Why did the Cossacks resist the Soviet Power? What were their typical traits of character?

2 группа:

  1. How did the men from Smolenskoye struggle?
  2. How many people from Smolenskii district went to the Great Patriotic War?
  3. What did women and children do during the war?
  4. Did the people from Smolenskii district help to win in the Great Patriotic War?
  5. What were the typical traits of the character of people in the 1940s?

 3 группа:

  1. What was done during the period of 1970-1980s?
  2. When was the peak of florescence of Smolenskii district?
  3. Why did some foreign delegations come to Smolenskii district?
  4. What countries were the foreign delegations from?
  5. Why was Smolenskii district considered to be one of the best in Altai region?

5. Работа в группах. Полилог.

Учащиеся обсуждают свои ответы на вопросы в группе с целью найти ответ на общий вопрос (В образцах карточек вопрос №5.) После ответов на общие вопросы и обсуждения в классе группы получают задания уже не к определенной части, а ко всему тексту.

Образцы заданий:

Задание группы 1 Fill in the table.

Dates  Historic events
18th century  
1917  
1941-1945  
1970s-1980s  

Задания группы 2.

What are the typical traits of character of the people, lived and living in our district?

Задания группы 3.P rove, that Smolenskii district is Russia in miniature.

IV. Монологическое высказывание

После обсуждения ответов возвращаемся к вопросам, написанным на доске, на которые ученики отвечали в начале урока.

  1. What historic events are connected with Smolenskii district?
  2. How are these events connected with Smolenskii district?
  3. What are the typical traits of character of the people, lived and living in Smolenskii district?
  4. Учащиеся отвечают на них с использованием информации из текста.

V. Организация домашнего задания

Написать эссе”People of our district”.

VI. Выставление оценок

VII. Рефлексия