Активизация иноязычного материала в устной речи в 6-м классе. Открытый урок "What a nice picture!"

Разделы: Иностранные языки


Учебно-методическая задача урока:

  • активизация иноязычного материала.

Целевая установка:

  • ориентация на формирование развития навыков и умений иноязычной речевой деятельности – аудирования;
  • ориентация на овладение учащимися аспектами языка – произношением, лексикой, грамматикой, интонационной окрашенностью речи;
  • развитие навыков аудирования и устной речи;
  • совершенствование умений определять часть речи по суффиксам и префиксам;
  • закрепление грамматического материала: построение восклицательных предложений;
  • введение новой структуры восклицательных предложений.

Комплексные цели урока:

  • формирование коммуникативной компетенции;
  • обучение общению на иностранном языке;
  • обучение познавательной деятельности с использованием иностранного языка.

Воспитательные задачи урока:

  • воспитание цивилизованной личности;
  • культуры мышления;
  • общения и поведения.

Общеобразовательные задачи урока:

  • познавательные (приобретение знаний о культуре страны изучаемого языка истории, постижение менталитета других народов);
  • лингвострановедческие;
  • развитие лингвистического мышления;
  • активизация иноязычного материала.

Развивающие задачи урока:

  • развитие лингвистических способностей (фонетика, интонация, имитация, догадка, способность к выявления языковых закономерностей и др.);
  • развитие психических функций, связанных с речевой деятельностью (мышление, память, внимание, восприятие, воображение и др.);
  • развитие навыков самостоятельной работы и мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой.

Тематика содержания учебных материалов:

  • устная тема;
  • упражнения;
  • ситуации;
  • языковой материал;
  • методические приемы.

Оснащение урока:

  • наглядность;
  • компоненты учебно-методического комплекса.

Место урока в изучении темы:

  • урок продолжает тему “England”.

Ход урока.

I. Организационный момент.

1. Приветствие.

Учитель: Good morning. How are you?

Ученик: I’m fine, thanks, and you?

Учитель: I'm fine, too, thanks. (How's life? How are you getting on?)

2. Выяснение числа, дня недели, погоды. Повторение времен, прилагательных и степеней сравнения прилагательных.

Учитель: First of all I would like to know what date it is today?

Ученик: Today is the twenty-sixth of November.

Учитель: What day is it today?

Учитель: It's Monday.

Учитель: What is the weather like today?

Ученик: It's very nice. It's warm and sunny.

Учитель: What was the weather like yesterday?

Ученик: It was terrible. It was windy and cold.

Учитель: Is the weather today as cold as it was yesterday?

Ученик: No, it’s much warmer.

Учитель: Who knows the forecast for tomorrow?

Ученик: They say that it will be changeable: it will be cool and dull in the morning, and warm and clear in the afternoon.

3. Объявление темы, плана урока.

Учитель: Today we'll go on our theme "England". First we'll train our tongues, after that we'll review the map of the UK, and then we'll check your homework. Later map, train word building and train exclamatory sentences in exercises.

II. Фонетическая зарядка.

And now let’s begin our lesson. Now let’s pronounce the Tongue-twister Challenge on page 108.

Three grеy geese in the green grass grazing,

Grey were the geese and green was the grazing.

III. Речевая зарядка. Погружение в иноязычную речь.

  1. What is the full name of Great Britain?
  2. How many countries are there in Great Britain?
  3. What are they?
  4. Where are they situated?
  5. What parts are there in England?
  6. What is the capital of England?
  7. What is the capital of Scotland?
  8. What is the capital of Wales?
  9. What is the capital of the Northern Ireland?
  10. What are their symbols?

IV. Активизация употребления лексических единиц и развитие навыков аудирования.

1. Повторение словообразовательных моделей.

Now let’s revise the word building. Define, please what part of speech my word is.

Beautiful, tournament, population, national, inhabitation, specially, to visit, visitor, wonderment, advanced, advantageous, endless, builder, salted, salty, differently, greatly, greatness, believer, connection, possibly, unattractive, pointless, calmness, ruinous, producer, dangerous, destruction, pollution, poisonous, shapeless.

2. Развитие умений определять дефиницию слова на слух.

Look at the blackboard. Here are given some words. Define, please, what word I am speaking about.

Changeable (it can be said about the weather; sometimes it’s sunny and after that it can be rainy)

Changeless (without any changes).

A mammal (an animal that feed their young with milk).

Ruin (to destroy very much).

Environment (we should protect it, it is around you)

To admire (to look at somebody with pleasure).

Scenery (the natural features of a district: trees, rivers, lakes).

A meadow (a piece of grassland).

Attractive (very nice).

V. Устный контроль грамматики пройденного урока и проверка домашнего задания.

1. And now let’s revise exclamatory sentences. What words help us to make such sentences? How to make exclamatory sentences?

2. Now lеt’s check your homework ex.6 on page 114. You must have translated 10 sentences from Russian into English paying attention to exclamatory sentences.

3. Let’s do exercise 1, page 43 in your activity book. You should use articles where necessary to make the sentences complete.

4. Look at the blackboard. You can see some beautiful photos. Make up exclamatory sentences using the words in your tables.

Beautiful – scenery
Bright – thistle
Small – kitten
An old – castle
Cloudy – sky
Clever – dog
Red – flower
Green – street

VI. Погружение учащихся в тему урока. Используется наглядность. Введение новой структуры восклицательных предложений.

Open your books, page 117. Let’s read and compare the exclamatory sentences which start with the word “what” and with the word “how”.

Ученики читают предложения вслух и сравнивают их структуру. Структура с “what” усиливает значение существительного, в то время как аналогичная структура с восклицательным словом “how” усиливает значение прилагательного или наречия.

VII. Тренировка в употреблении двух типов восклицательных предложений.

Let’s see how to use such sentences. Choose one of the word combinations from the word box in ex.11 page 118 and give a suitable answer. Read the example and work in pairs.

Ученики выполняют задание в парах, по очереди произнося восклицательные предложения.

VIII. Объяснение домашнего задания.

At home you have to do this exercise in written form. In your activity book ex. 5, page 45.

IX. Окончание урока.

It’s almost time to stop. We have two minutes over to give you marks and put your things away.( Дается оценка работы учащихся).That’s all for today, thank you, good bye. You can go now. See you tomorrow.