Открытый урок по теме "The British weather" в 8-м классе

Разделы: Иностранные языки


Задачи:

Образовательные:

    1. Активизировать ранее изученные ЛЕ по теме.

    2. Совершенствовать навыки аудирования на основе аутентичного текста.

Развивающие:

    1. Развитие коммуникабельных способностей учащихся по теме.

    2. Развитие умений выделять главное.

    3. Сопоставлять факты, анализировать, высказывать свою точку зрения по проблеме урока.

Воспитательные:

1. Развить культуру речи.

2. Воспитывать уважение, понимание к другой культуре.

 Оснащение урока:

  1. иллюстративный материал по теме,
  2. дидактические карточки – задания,
  3. видеоролик для аудирования (взят из пособия “Headway”)

Ход урока:

I. Организационный момент

- Good morning! Glad to see you! Sit down, please!

- Let’s begin our lesson!

- What date is it today? What’s the weather like today? Is it sunny? Do you like this weather? I agree. I like sunny weather, too.

- Weather ! This is an ever interesting topic for conversation. Today at the lesson we continue our discussion about the weather. We are going to speak about the weather in Great Britain then we compare it with the weather in our region.

We often say “Everything is good in its season”. Is it so? We try to prove it.

- And at home write a letter to your British friend. Advise him/her the best time to visit Murmansk region. What activities can he/she do?

II. Закрепление лексики. Речевая разминка

And the first we are to do is – remember some words that deal with weather.

Exercise 1

Remember and name the words which help us to describe the weather in …

Winter:

Spring:

Autumn:

Summer:

Exercise 2

And what do you mean, when you say:

1. It’s damp.

2. The sky is without a single cloud.

3. The weather is changeable.

And what about our weather? Is it changeable?

And how does it compare with Britain’s reputation?

III. Развитие навыка аудирования для получения общей информации

1) Look at some statements about the British weather. According to your opinion, which of them are true?

Work in pairs, choose the true statements.

  • People in Britain complain a lot about their weather.
  • The British climate is terrible.
  • It is very cold in winter in Britain.
  • The summers are quite hot.
  • Britain is the wettest place in Europe.
  • The weather in Britain changes a lot.
  • The fact that Britain is an island has a great effect on the weather there.

Read them aloud! Let’s check your opinion. It’s high time to watch a video.

You’ll hear the information about the British climate and weather. Compare your answers with the video!

2)Pay attention on these words:

Complain – you are not satisfied with something

An island on the edge of Europe – far from the centre of Europe

3) Read the true sentences!

4) Watch again and correct the false statements! Work with the partner!

IV. Развитие навыка чтения для детального понимания

Now, do you think that the weather is bad? Let’s get to know, what the British think of their weather.

1) They often say “Other countries have a climate, in England we have weather”. Why do they say so? Read the text and find out, what other phrases they use for describing the weather.

THE BRITISH ABOUT THE BRITISH WEATHER

  The English weather on the whole is not good. It’s very damp, we have a lot of rain. Our weather is very changeable: a fine morning may change into a wet afternoon and evening. But it’s not usually as cold in Britain as it is in Russia or Canada. It doesn’t usually get very cold in winter or very hot in summer. Summer months are often cool, there is always plenty of rain. Sometimes it rains so heavily that the British say “It’s raining cats and dogs.” Planning summer holidays is not easy because you can never depend on the weather. One year June may be hot and sunny and July and August rainy, another year it might be the other way round. So many people go abroad for their holidays, though there are so many lovely beaches on the English coast. The English winter is not cold. The temperature seldom falls below 3 – 4 degrees. The air is damp and foggy. It often rains and it seldom snows. Autumn is the season of foggy, windy days. Spring is a warm and beautiful season. The weather in spring however, is changeable, and even if the sky is blue without a single cloud in the morning there is no guarantee that it may not rain within a short time. It is always wise to take an umbrella. No conversation ever starts in England without a comment on the weather. It is almost a formality like shaking hands. “Nice day today, isn’t it?”, “Isn’t it hot today?”, “Shocking weather, isn’t it?” – these remarks are often used when speaking about the weather.

1. In other way round – наоборот

 

2) Read the text again and find out, what the weather is like in different seasons. Fill in the table after the text. Put a tick!

  Windy, foggy Sometimes sunny, warm Often rains, seldom snows A beautiful morning may give place to a terrible afternoon The sky is without a single cloud changeable You should have an umbrella Not cold, humid
Winter                
Spring                
Summer                
Autumn                

3) Use the table to make some sentences!

4) When would you like to visit Britain? When wouldn’t you like to visit Britain? Why?

Use the prompts!

I’d(not) like to visit Britain in … .

Because it’s … and I like … .

It doesn’t usually get … .

V. Развитие навыка монологической речи

I see you have different opinions. I can understand you. It’s always difficult to choose the best time to visit any place. That’s why a lot of tourist, choosing a place to visit, are interested in weather.

Let’s help them. Work in 2 groups! Share your ideas and compare the weather in Britain with our weather in winter for the first group and in summer for the second group.

Create the Internet page! Give an advice what activities they can do in Britain and our region! Use the prompts! Get ready to introduce your page! Share your ideas and choose two persons for describing the weather in Britain and in Murmansk region.

You are looking for a place to visit! We will help you to choose it!

Welcome on our website!

Winter in Britain or in Murmansk region.

We would like to give you some information about ….

The weather in Murmansk region and Britain is …

But the climate …

It’s …in Britain. And in Murmansk region it’s …

You can never be sure of …

It usually gets … in …

But it doesn’t get ….

… months are …

The temperature falls … in Britain but in Murmansk region it sometimes falls …

But you can spend wonderful holidays in …

You can go …

There are a lot of …

In … weather, you can go … ing.

It usually gets …, that’s why ….

Because of … weather, we …

We hope to see you soon!

You are looking for a place to visit! We will help you to choose it!

Welcome on our website!

Summer in Britain or in Murmansk region

We would like to give you some information about ….

The weather in Murmansk region and Britain is …

But the climate …

It’s …

You can never be sure of …

It usually gets … in …

But it doesn’t get ….

… months are …

The temperature falls … in Britain but in Murmansk region it sometimes falls …

But you can spend wonderful holidays in …

You can go …

There are a lot of …

In … weather, you can go … ing.

It usually gets …, that’s why ….

Because of … weather, we …

We hope to see you soon!

 It’s high time to introduce your Internet page! The first group begins. The second group - listen to very attentively, don’t hesitate to ask question.

VI. Подведение итогов урока

You’ve done your work well. You’ve given me much information about the weather in GB and our region. You see, the weather in Britain has much in common with our weather.

Could you answer the question of our lesson now. Why do we say “Everything is good in its season”?

Now you are good at describing the weather. Don’t forget to use this information in your home task.

Домашнее задание: Write a letter to your British friend. Advice him or her the best time to visit Murmansk region and activities he or she can do here.

For taking an active part at the lesson … and … get an excellent mark. Your marks are …

Our lesson is over! Thank you for the lesson!

Приложение 1

Приложение 2

Приложение 3

Приложение 4

Самоанализ урока

Урок проводился в 8 классе. Учащиеся занимаются по учебнику Биболетовой М.З. “Enjoy English 5”/ Видеоролик для просмотра и аудирования взят из пособия “Headway”.

Тип урока: совершенствование лексических навыков по теме “Weather” на уровне свободного высказывания в виде монологической речи. Урок комплексного применения знаний учащихся, целью которого является усвоение умений учащихся самостоятельно применять знания, умения и навыки осуществлять их перенос в новых условиях. В ходе выполнения заданий проверяется усвоенный материал, на основе которого идет осмысление нового.

Урок построен в соответствии с программными требованиями. Основной целью обучения иностранному языку является овладение иноязычной культурой через основные виды речевой деятельности.

На уроке использованы личностно-ориентированный подход (запрашивается мнение детей), деятельностный и коммуникативный подходы.

В основу построения данного урока положен коммуникативный метод, наилучшим образом способствующий реализации главной задачи обучения: развитие речевых умений и навыков учащихся.

Цели:

1. Формирование коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных ЛЕ и речевых структур по теме “Weather”;

2. Развитие умений и навыков у учащихся воспринимать иноязычный текст как источник информации;

3. Развитие умений и навыков устной речи на основе прочитанного текста.

Задачи:

Образовательные:

1. Активизировать ранее изученные ЛЕ по теме

2. Совершенствовать навыки аудирования на основе аутентичного текста

Развивающие:

1. Развитие коммуникабельных способностей учащихся по теме

2. Развитие умений выделять главное

3. Сопоставлять факты, анализировать, высказывать свою точку зрения по проблеме урока.

Воспитательные:

1. Развить культуру речи;

2. Воспитывать уважение, понимание к другой культуре.

Методы и методические приемы:

Были использованы:

1. словесные методы (беседа с учащимися по теме);

2. наглядные (иллюстрации, опоры необходимые для подготовки собственного высказывания);

3. практические (упражнения).

Средства обучения:

1. дидактический раздаточный материал;

2. наглядность;

3. мультимедиа.(видео)

Виды речевой деятельности: Аудирование, чтение, монологическая и диалогическая речь, письмо.

Сочетание групповых, парных и индивидуальных форм работы.

При подготовке к уроку мною были учтены и возрастные, и индивидуальные особенности учащихся: высокий интерес к изучению данного предмета, развитые на достаточном уровне общеучебные умения и навыки, хорошие потенциальные возможности к овладению иноязычной культурой ( развитый фонематический слух, умение сравнивать и обобщать изучаемые явления, развитое воображение, стремление к самостоятельному высказыванию, независимо от речевой подготовки).

Результаты:

Были максимально задействованы дети в уроке, эффективно организована коллективная и индивидуальная познавательная деятельность учащихся. Был дан ориентир учащимся на использование материала на практике, хотелось пробудить интерес к другой культуре и желание высказать собственное мнение по теме погода в нашем регионе и в Великобритании.