Открытый урок "Поговорим о животных", 6-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 6


Цели:

познавательный аспект

- расширить лингвострановедческий кругозор учащихся в рамках темы «Животные»

развивающий аспект

- развивать творческий потенциал учащихся в процессе работы над уроком – игрой;
- развивать речемыслительную активность, коммуникативную деятельность;
- развивать учебно-организационные умения и навыки (навыки взаимоконтроля и навыки самостоятельной и творческой работы);

воспитательный аспект

- поддерживать интерес учащихся к английскому языку посредством творческих уроков;
- формировать потребность и способность к сотрудничеству и взаимопомощи в группе;
- воспитывать уважительное отношение к мнению других людей;

учебный аспект

- контроль уровня сформированности навыков монологической речи и составления связных высказываний; активизация лексических навыков;

сопутствующая задача

- предварительный контроль сформированных навыков чтения, говорения.

РЕЧЕВОЙ МАТЕРИАЛ: материал цикла по теме «Животные»

СРЕДСТВА: демонстрационный материал по теме «Животные»; раздаточный материал.

ФОРМЫ: групповая, коллективная, индивидуальная.

МЕТОДЫ: устный, письменный самоконтроль; взаимоконтроль; сравнительный, продуктивный, творческий.

СОДЕРЖАНИЕ:

  • слушание приветствий команд;
  • высказываний учащихся по проблеме вымирающих животных;
  • конкурсы - отгадывание загадок, анаграмм,
  • декламирование стихов

Ход урока

I. Организационный момент

- Good morning, boys and girls. I'm glad to meet you. Today we have a special lesson, we'll speak about animals in our life, you will recite the poems, ask and answer questions, solve riddles. I try just to listen to you. You’ve learned much information about animals. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it. I have a secret for you, but later about it. Let's start.

II. Фонетическая зарядка.

- You can see animals’ pictures and names of some animals. Match the pictures with the words, put missing letters there, read and translate them.

Учитель привлекает внимание детей к изображениям различных животных и к словам, написанным на доске. В словах пропущены некоторые буквы. Учащиеся команд по очереди вставляют пропущенные буквы в слова, соотносят их с изображением животных, читают и переводят.

III. Речевая разминка.

- Now, about my secret. You can see three groups in our class. Let’s them introduce themselves.

Учащиеся в классе предварительно разделены на 3 группы (команды): «Хищники», «Травоядные», «Greenpeace» - в виде эксперта и жюри. Каждая команда представляет себя и своего капитана.

  1. We are the “Beasts of Prey”. We are quick, clever and energetic. In our team we have such animals as: a Wolf-Kirill, a Fox-Tanya, a Crocodile-Albert, a Tiger-Irena, a Bear-Sasha. Our captain is brave and strong Lion-Danil.
  2. We are “The Beasts of Grass”. We are hard-working and clever. In our team we have such animals as: a Horse-Max, a Deer-Afanasiy, a Zebra-Dasha, a Cangaroo-Masha, a Panda-Aliona. Our captain is ready Elephant - Stas.
  3. We are “Greenpeace”. We are from the organization of saving animals. We solve animals’ problems. We can help animals to live happy and friendly. We talk with people. We love animals, understand and help them.

IV. Проведение конкурсов.

Let the organization to continuo our lesson. Listen to them very attentively and do their tasks. You are welcome.

Дальнейшее проведение конкурсов берут на себя участники команды «Greenpeace», выступающие в роли жюри.

A) We want to know who the cleverest animal of your teams is. You will have sweets for the best answers. Please, guess our riddles. Here they are. Take this one, read and answer.

  1. This animal is very big. It is grey and may be white. It has a very long nose. It lives in India and Africa. It likes to eat leaves and grass. (an elephant)
  2. This animal lives at home or in the street. It’s a man’s friend. It can run, but can’t fly and climb. It is very friendly and clever. (a dog)
  3. This animal lives in the river or near the water. It is green. It can jump and swim, but it can’t run and climb. (a frog)
  4. Gena is not a boy. He is big, long and green. He is very clever and strong. It can swim. His friend’s name is Cheburashka (a crocodile).
  5. This animal lives in the forest. It’s not big and small. It likes to eat carrots and it is afraid of a fox and a wolf. This animal runs very fast. ( a hare)
  6. This animal is red and sly. It likes hens and cocks, hares and ducks. It lives in the forest. (a fox)
  7. This animal can be black, grey, white and red. It lives in the house. It can catch a grey mouse. It likes meat, fish and milk. It can run, jump and walk. ( a cat)
  8. It is grey. It can run, jump, walk. It is very small. It likes bread and cheese. It lives in the house. (a mouse)

Участники команд отгадывают загадки о животных, читая их вслух. Эксперты контролируют процесс.

B) Next competition. Please look at the pictures and write the names of the animals in the plural.

Участники команды «Greenpeace» показывают участникам команд изображения различных животных, названия которых они должны записать во множественном числе. После выполнения задания учащиеся обмениваются тетрадями, проверяют правильность выполнения задания, выставляют предполагаемые оценки, сдают тетради лидерам «Greenpeace»

Have you finished? Change your copybooks, check it up, put marks and give them to us.

C) Next task. We have two letters from Russia and Great Britain. But some words were missing and we can’t understand the meaning of them. Can you help us? Please, put missing words into the letters and read them.

I). In Great Britain the problem of domestic animals is very important. We have a society for helping animals, if they are lost. We love our pets, especially dogs and cats. We pay money for a family if it has a pet. We give our pets lovely names: Jesse, Pussy, Buxy, Spotty. We like to go to the zoos and parks.

II) Many people in Russia love animals and have pets at home: dogs, cats, parrots, hamsters, even crocodiles and lions. The problem of endangered tigers is very important. People kill tigers for their fur. It costs very much. If we didn’t save them all tigers would die. We should make a law for saving wild and domestic animals. We should pay attention to loosing animals. Please, keep your pets well, be friendly and careful with them.

Участники команд получают по письму из Великобритании и России. Они вставляют пропущенные слова в письма, затем читают их вслух по очереди. Весь класс наблюдает за выполненным заданием, которое спроецировано на интерактивную доску, исправляют допущенные ошибки, если они есть.

D) Next task. You are very clever. We like animals and like to watch at them. Now, please, show us the your favorite animal without tongue. Use your body, jesters and facial expression.

Учащиеся изображают различных животных без слов, используя мимику, жесты и выражения лица. Затем лидеры группы проводят своеобразную разминку, задавая участникам команд различные вопросы. Участники команд выполняют различные движения, имитируя животных.

Can you hop like a rabbit?
Can you jump like a frog?
Can you walk like a duck?
Can you run like a dog?
Can you fly like a bird?
Can you swim like a fish?

E) Two pupils go to the blackboard to make anagrams.

Lozoocalgi (zoological); nimaal (animal); pheleant (elephant); ctisne (insect).

Индивидуальное задание (применяется обычно для самых слабых учащихся, чтобы заинтересовать их и вовлечь в учебный процесс). Учащиеся у доски решают анаграммы.

F) Next task. Tell us about your problems and ideas about animals, using the following words and phrases.

The others will ask you questions, please, answer them.

Words and phrases I: important, friends, hurt, take care, look after, read, watch, in the wild, vet.

The answer of the 1-st group – Animals are very important for people. They give people milk, meat and clothes. Animals can be your friends. If you love, animals don’t hurt them. You should take care of the any animal. If you have a pet at home, you should look after it and feed it well. Tell other people about animals. Read books and watch films about animals. It is better for animals to live in the wild. If your animal is ill take it to the vet.

Are animals very important for people?
What do animals give foe people?
Where can we see animals?
Why do people talk about animals?
Should we take care of the any animal?

Words and phrases II: wild animals, baby-animals, scientists, in the wild, real friends, about animals and their habits, help.

The answer of the 2-d group – We like to live at the zoo. There are so many wild animals: elephants, zebras, lions, tigers, crocodiles, camels, monkeys and so on. We have baby-animals too. Zoos and parks help people to learn more about animals and their habits. Many scientists work in the wild animal parks watching us. But it is better for us to live in the wild. Animals can be real friends for people, but we need your help, understanding and care.

What animals are there at the zoo?
Can animals be real friends for people?
What is better for animals: to live with people or in the wild?
What do scientists in the wild animal park?
Why do we need parks and zoos?

Учащиеся групп, используя полученные слова и выражения, составляют связные высказывания о проблемах животных и высказывают свои идеи на тему охраны животных. Участники противоположной группы задают вопросы своим конкурентам по игре.

G) We are very glad to see real animals’ friends. We have some poems for you. Listen.

I have a little pussycat,
I love her very, very much,
Her eyes are bright, her tail is long,
Her fur is soft to touch.
I often stroke my pussycat,
And then she purrs, you see,
Because I love my pussycat,
And pussycat loves me!

My dream (by J. Brown)
I love all kinds of animals
Dogs and cats, and rabbits,
I love all kinds of animals
Instead their little habits.

Участники команды «Greenpeace» декламируют стихи о животных.

V) Итог урока.

Слово учителя – Do you like our lesson? We haven’t got the winner, the “Beast of Prey” and the “Beast of Grass” should live happily and friendly. You worked hard and enjoyed the lesson, didn’t you? Your home task for the next lesson - to write a letter to “Greenpeace” about our lesson.

Учитель благодарит учащихся за проделанную работу, выставляет оценки, комментируя результаты. Учащиеся записывают домашнее задание – написать письмо в организацию “Greenpeace” о прошедшем уроке.