Развитие навыков устной речи с использованием основных видов речевой деятельности

Разделы: Иностранные языки


Психологи считают, что овладение иностранным языком заключается не в объяснении, а в упражнении. В основе обучения иностранному языку на современном этапе лежит личностно – ориентированный подход к обучению, в котором ученик является субъектом учебно-воспитательного процесса.

В своей работе я использую такие формы урока как урок «в гостях», урок соревнование, урок КВН и т. д. Эта форма работы включает в себя элементы технологии обучения в сотрудничестве, соревнования, ролевой игры.

Замысел урока: две команды, образованные из учеников класса участвуют в соревнование: «Travelling to Britain. What for?...»

На каждом этапе соревнований группа ожидает задание. После выполнения задания командир группы докладывает эксперту и получает жетон. Если группа не справилась с заданием, то остаётся на этапе до следующего хода. Побеждает команда, набравшая большее количество жетонов.

Английский язык, 8 класс.

Тема:Travelling to Britain. What for?

Форма учебного занятия: Обобщающий урок-соревнование с использованием основных видов речевой деятельности.

Цели урока:

  • Учебная: Совершенствовать другие речевые и грамматические навыки; активизировать лексические навыки
  • Воспитательная: Развитие навыков общения в группе; воспитание толерантного отношения к культуре страны изучаемого языка, расширять кругозор школьников.
  • Развивающая: Развитие творческой инициативы учащихся, мышления, памяти, логики, умения целостно оформлять высказывания.

Оборудование: Слайды с достопримечательностями Лондона, проекционное оборудование или интерактивная доска, компьютер, аудиозапись, карточки для рефлексии (English! English… English?), конверты с заданиями; эмблемы: роза и нарцисс; жетоны.

Литература: Happy English 8. / Под ред. Кузовлева В.П. 8 класс. – М., Просвещение, 2006. (Unit 2 «Would you like to go to Britain?»).

Этапы урока:

  • Организационный момент.
  • Речевая разминка – мозговой штурм.
  • Активизация лексических навыков.
  • Аудирование с целью общего понимания.
  • Чтение с пониманием основного содержания прочитанного.
  • Развитие навыков монологической речи.
  • Подведение итогов.
  • Домашнее задание.
  • Рефлексия.

Ход урока

I. Организационный момент

Приветствие, сообщение о теме, характера работы на данном уроке.

Good morning, Take your seats please het’s begin our lesion. The topic of our discussion for today is “Travelling to Britain. What for?” We have spoken a lot about travelling. It’s the best way to spend holiday. Today we have a competition lesson between two teams: “A read rose” and “ A daffodil” let’s divide our class into 2 teams. OK. We have some helpers or a jury. They are…

II. Речевая разминка- мозговой штурм

The first step of the competition. The leader of each group takes the envelope with the task. The task is: you should make up the net word «Why travel to the UK?»

Let`s see the Net Word at the screen (учащиеся каждой группы сравнивают кластер на экране со своим и получают жетон, т. е. разрешение двигаться дальше.)

III. Активизация лексических навыков

The second step of the competition. I know you like travelling, but I don`t know what is the best way of travelling for your group. Why? Prove it. Some situations.

  1. Prove that the most interesting way of travelling is travelling by plane:
    1. the quickest
    2. sit, read, sleep, watch TV, listen to music
    3. the most expensive, but comfortable
    4. visit many countries
    5. in a few hours
  2. Prove that the most popular way of travelling is travelling by train
    1. not so expensive but comfortable
    2. sit, read, sleep, make friends
    3. not so dangerous
    4. interesting, pleasant
    5. look out of the window

I`ll give you 3 minutes, be ready to prove your point of view (здесь по желанию могут выразить свою точку зрения от 1 до нескольких человек). После ответа, получив жетон, двигаются к следующему этапу.

IV. Аудирование с целью общего понимания

Now please the third step. Guess what sight it is. If you are right, you`ll see this place at the screen.

  1. It is situated to the east of the Tower of London, and is made of two parts which can be lifted for ships passing under it (Tower Bridge)
  2. It is in the centre of London. It is the Square where statue of Admiral Nelson stands (Trafalgar Square)
  3. It is a museum now, it was a prison, a fortress. It is the place where ravens live (Tower of London)
  4. It is the famous and the main cathedral in London. It is impressive in appearance and size. It is used for the coronations, royal weddings, funerals of great statesmen and national figures of England (Westminster Abbey)

Каждой группе по 2 загадки, отгадки на экране. На этом же этапе можно дать кроссворд.

V. Чтение с пониманием основного содержания прочитанного

(Текст для чтения предлагается ниже).

LONDON

London is the capital of Great Britain. More than six million people live in London. London lies on both banks of the river Thames. It is the largest city in Europe and one of the largest cities in the world.

London is not only the capital of the country, it is also a very big port, one of the greatest commercial centres in the world, a university city, and the seat of the government of Great Britain.

The most important parts of London are: the City, the West End, the East End and Westminster.

The City is the busiest part of London. People do business there. Only about ten thousand people live there.

The West End is the richest part of London. You can find the best shops, theatres, cinemas, museums, fine parks and squares there. Its houses and streets are the finest in the capital. The rich people live in the West End.

The East End is the part of London where working people live. It is not so rich as other parts of London and there are fewer parks there.

Westminster Abbey is one of the most beautiful buildings in London. There are many monuments of great men there. Many great English scientists lie buried there; among them Newton, Darwin and Watt. In the Poets` Corner some of the famous English poets and writers are buried.

We come to the fourth step. You’ll take the text about Great Britain. You’ll have 10 or 15 min, had them , try to understand and ask each other (5 or 10 questions). («Перекрёстный огонь» из вопросов по тексту, одна команда задаёт, вторая отвечает и наоборот).

VI. Развитие навыков монологической речи

Let’s see the fifth task. There are many opportunities to visit Britain. Let`s use them. You should make up a story about visiting the UK. «If I could, I would …» Some words may help you:

- Firstly
- To begin with
- Secondly
- Moreover
- Besides
- On the one hand

- On the other hand
- I think, I hope
- Unfortunately
- As a result
- Finally
- In conclusion

Задача школьников сказать как можно больше предложений в связном рассказе. Может отвечать лидер, а остальные его дополнять.

Если есть время, то можно дать сравнительную таблицу:

 

In Britain

In my culture

Symbols

 

 

Sights

 

 

People

 

 

Capital

 

 

Main cities

 

 

Languages

 

 

VII. Заключительный этап урока; подведение итогов.

Now I see, you like travelling and know a lot of interesting things about it. The winner is … The marks are the following …

VIII. Домашнее задание

Ex. 2 p. 75.

IX. Рефлексия

It will be interesting to know your opinion about the lesson. Before leaving the classroom say me please what about your English?

English!

English?

English …

Учащиеся говорят и показывают English! etc. Thank you. The lesson is over, Goodbye.