Урок по теме "Олимпийские игры". 7-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 7


Предмет: английский язык.

Класс: 7.

Технологии: компьютерная презентация.

Цели и задачи урока:

  • Совершенствовать речемыслительную деятельность обучающихся.
  • Систематизировать ранее изученные сведения об олимпийских играх.
  • Активизировать лексико-грамматический материал предыдущих уроков.
  • Развивать умение высказываться логично, связно, делать выводы, анализировать полученную информацию.
  • Развивать навыки чтения с полным пониманием прочитанного по теме.
  • Развивать мышление и память.

Воспитательные задачи:

  • Прививать интерес к мировой истории и культуре.
  • Способствовать воспитанию интереса к спорту и здоровому образу жизни.
  • Способствовать воспитанию чувства коллективизма, взаимопонимания.

УМК: Афанасьева О.В. Английский язык для VII класса школ с углубленным изучением английского языка.

Ход урока

I. Организационный момент. Введение в тему урока.

Hello, dear students. I’m glad to see you. At our lesson today we will work on the topic “Olympic Games” and on the grammatical material “Subjunctive Mood”.

II. Фонетическая зарядка.

At home you have read the text “The History of the Olympic Games” which contains some new words and proper names. Look at the blackboard and read them after me. Mind the correct pronunciation.

Ученики читают за учителем, затем самостоятельно:

Christian era

oratory

Zeus

Coroibus of Elis

pentathlon

chariot races

Roman emperor Theodosius

pagan meaning

Pierre de Coubertin

the Athens Games

International Olympic Committee

Lausanne, Switzerland

III. Речевая зарядка. Сопровождается показом презентации.

Now let’s have a small talk. I would like you to recollect what you know about the history of the Olympic Games. You will watch the presentation on the topic “The History of the Olympic Games” (Слайд 1). Answer my questions, please.

Учитель задает вопросы и сопровождает ответы показом слайдов:

Слайд 2.

1). Where did the Olympic Games begin? – In Ancient Greece.

2). How often did the Games take place in ancient times? – Every fourth year.

Слайд 3.

1). What sports events did the Original Olympics include? – They included a foot race of about 183 meters.

2). Did the original Olympic Games consist only of sports competitions? – No, they didn’t. They also included competitions in music, oratory and theatre performances.

Слайд 4.

1). What sports events did the 18-th Olympics include? – They included wrestling, pentathlon, later games – chariot races and other sports.

Слайд 5.

1). When were the ancient Olympics officially ended? – In 394 AD.

Слайд 6.

1). Whose idea was it to bring Olympic Games back to life? – It was the idea of Pierrre de Coubertin, a young French nobleman.

2). In what city were the first modern Olympic Games held? – In Athens, Greece.

Слайд 7, 8.

1). When were Winter Olympics included? – They were included in 1924.

2). When are the Winter Olympic Games held? – Two years after the Summer Games.

Слайд 9, 10, 11.

1). When and where were the latest Summer Olympic Games held? – They were held in Beijing in 2006.

Слайд 12, 13.

1). When and where were the latest Winter Olympic Games held? – They were held in Vancouver in 2010.

Слайд 14, 15, 16.

1). When and where will the next Summer Olympic Games be held? – They will be held in London in 2012.

Слайд 17, 18.

1). When and where will the next Winter Olympic Games be held? – They will be held in Sochi in 2014.

2). What are the symbols of future Winter Olympics? – They are the White Bear, the Hare and the Leopard.

IV. Контроль домашнего задания.

At home you had to read the text “The History of the Olympic Games” and to prepare a story about ancient Olympics. Let’s listen to some of you.

Учитель заслушивает ответы нескольких учеников и оценивает их.

V. Отработка использования лексического материала по теме “Олимпийские игры”.

1. Read the text again and find the English equivalents of the words and word combinations from ex.21 p.226.

Учитель делит класс на 2 группы – первая группа ищет слова и словосочетания № 1–7, вторая № 8–11. Через некоторое время ученики зачитывают найденные варианты.

1). Впервые появившиеся Олимпийские игры – the original Olympic Games.

2). В начале христианской эры – in the early Christian era.

3). Игры были возобновлены – the Olympic Games were renewed.

4). способ чествовать своих богов – a way of saluting their gods.

5). Способ прославить спортивные таланты – a manner of saluting the athletic talents.

6). На которой основывается современное олимпийское движение –on which the modern Olympic movement is based.

7). В честь Зевса – in honour of Zeus.

8). Состязание в беге – a foot race.

9). Сильные, воинственные спартанцы – the powerful warlike spartans.

10). Борьба, пятиборье, гонки на колесницах – wrestling, pentathlon, chariot races.

11). вернуть Олимпийские игры к жизни – to bring the Olympic Games back to life.

12). Поддержали его идею – supported his idea.

13). Самое подходящее место для проведения первых Олимпийских игр – the right place to host the first Olympic Games.

14). Олимпиады проводятся под руководством Международного олимпийского комитета (МОК) – the Olympics are governed by the International Olympic Committee.

2. Now use these word combinations in your sentences. The team which makes more sentences will be the winner.

Учащиеся составляют предложения и получают по одному баллу за каждое правильное предложение. Подводятся итоги, и выигравшая команда награждается картонными медалями.

VI. Объяснение домашнего задания.

At our lesson today we have discussed the history of the Olympic Games. I’m sure you know that the next Winter Olympic Games will be held in our country. I would like you to find information about the future Olympics in Sochi on the Internet and speak about it at the next lesson.

VII. Предъявление нового грамматического материала.

Now we come to the grammar material. We will work on Subjunctive Mood and learn how to use the structure if only. We use if only + Past Simple when we want to say that we would like something to be different in present or in future. We can use were instead of was in first and third person singular. Look at ex.23 p.227. Make the sentences more emphatic using if only and translate the sentences.

1. If I were a famous sportsman! – If only I were a famous sportsman! (Если бы только я был известным спортсменом!)

2. If we were the winners of the competitions! – If only we were the winners of the competitions! (Если бы только мы были победителями соревнований!)

3. If the Next Olympics took place in our city! – If only the Next Olympics took place in our city! (Если бы только следующая олимпиада проходила в нашем городе!)

4. If she took part in a ski race! – If only she took part in a ski race! (Если бы только она приняла участие в лыжной гонке!)

5. If I were a world champion! – If only I were a world champion! (Если бы я толдько был чемпионом мира!)

6. If I were watching а football match at the stadium now! – If only I were watching а football match at the stadium now! (Если бы я только смотрел сейчас футбольный матч на стадионе!)

7. If we went to Sochi in 2014! – If only we went to Sochi in 2014! (Если бы мы только поехали в Сочи в 2014 году!)

8. If our team won the match next week! – If only our team won the match next week! (Если бы только наша команда выиграла матч на следующей неделе!)

9. If they had more good sportsmen! – If only they had more good sportsmen! (Если бы только у них было больше хороших спортсменов!)

10. If you came first in the race! – If only you came first in the race! (Если бы ты только пришел первым в гонке!)

11. If I could call myself a professional athlete! – If only could call myself a professional athlete! (Если бы только я мог назвать себя профессиональным спортсменом!)

12. If I could train with a professional coach! – If only I could train with a professional coach! (Если бы только я могла тренироваться с профессиональным тренером!)

VIII. Подведение итогов урока.

I hope you understand how to use the structure if only now. We will continue working on Subjunctive Mood at the next lesson. Our lesson is over. You worked hard. Thank you. Goodbye.