Интегрированный урок (русский язык + английский язык + татарский язык) по теме "Путешествие по Казани"

Разделы: Русский язык, Иностранные языки


Цели:

1. Составление социального путеводителя по Казани.
2. Обучение творческой и исследовательской работе; развитие навыков перевода.
3. Воспитание толерантности.

Тип: Урок развития речи.

Оборудование: мультимедиа, персональные компьютеры, материалы о Казани и театрах Казани, рисунки, раздаточный материал, русско-английский, русско-татарский словари, интернет.

Ход урока

Организационный момент.

Учитель татарского языка. Исәнмесез, хәерле көн, укучылар! (Слайд 1) Презентация

Учитель русского языка. Добрый день, ребята!

Учитель английского языка. Good morning girls and boys!

Учитель русского языка. У нас сегодня урок необычный. Перед вами три учителя, учитель татарского языка, учитель русского языка,учитель английского языка!

Учитель татарского языка. Укучылар, без 2013 нче елда Казанда Универсиада булачагын барыбыз да беләбез инде. Башкалабызга төрле илләрдән кунаклар киләчәк. Әмма бүгенге көндә кунаклар, туристлар өчен 3 телдә (татар, рус, инглиз телләрендә) эшләнгән юлдашнамәләр (путеводители) юк. Интернетта рус телендә, яисә татар телендә мәгълүматлар бар, әлбәттә. Ләкин әле бу гына җитми. Бу проблеманы чишүдә бәлки без үзебездән өлеш кертә алырбыз!? Әйдәгез шул турыда сөйләшеп карыйк әле.

Учитель английского языка. Dear children we know Russian and Tatar languages very well. They are national languages in our country. Russian language is our first language and half of the people of Tatarstan speak it.

Tatar language is the second state language.

English language is also very important in our life. It is a global language. We can say that English language is an important language in our country too.

Актуализация.

Учитель русского языка. В Казань приезжает много туристов, спортсменов, гостей. Как вы думаете, что их заинтересует в первую очередь?

Ученик. Спортивные сооружения, музеи, тетры, исторические памятники, кафе и рестораны, парки.

Учитель русского языка. Как сегодня идет подготовка к Универсиаде?

Ученик. Строится много спортивных обьектов. Во всех транспортных средствах остановки объявляют на трех языках. Строятся дороги, осуществляется озеленение нашего города.

Укучы:Бик күп спорт объектлары төзелде, юллар салына, шәһәребез төзекләндерелә, кайбер маршрут автобусларында тукталышларны өч телдә игълан итәләр.

Учитель русского языка. Да,действительно,работы предстоит много.Поскольку у нас еще нет путеводителей на трех языках, давайте мы с вами возьмемся за его составление.Это огромная работа, за урок мы этого сделать не сможем. Сегодня мы начнем эту работу, а в дальнейшем продолжим ее.И в конце года у нас получится макет путеводителя, необходимый для гостей нашего города.

Учитель татарского языка. Әйе, шулай да эшлисе эшләр күп әле. Әйдәгез, без сезнең белән өч телдә юлдашнамә ясау эшенә алынабыз. Сез – сәләтле укучылар. Тиздән үзегезгә һөнәр сайларсыз. Бәлки, бүгенге дәресебез алдагы көнегезгә этәргеч ясар, нинди дә булса яңа проектлар эшләрсез. Иҗат үрләрен яуларсыз.

Бүгенге дәрестә театрлар буенча юлдашнамәнең проектын төзик һәм кулланманы ясыйк. Моның өчен башта юлдашнамәнең проектын төзербез. (Слайды 2–13) Презентация

Учитель английского языка.The guidebook is a very useful thing. And it will help to our guests to find the places that they need very easily.

Учитель русского языка.Давайте сначала составим проект путеводителя.

  1. Название проекта – Проектның исеме. The name of the project.(Казан буенча юлдашнамә. Театрлар).
  2. Руководитель проекта – Җитәкчесе. (Хафизова Гөлия Саматовна, 70 нче мәктәпнең татар теле һәм әдәбияты укытучысы; Зиннурова Фарида Мансуровна, учитель русского языка и литературы; Аюпова Ильсеяр Ильдаровна, учитель английского языка).
  3. Целевые группы – Проектны эшләүчеләр. (Уч-ся 10 класса школы №70).
  4. Название организации – Проектны төзүче оешма исеме. (г. Казань, МБОУ №70).
  5. Цель проекта – Максаты. (Универсиадага әзерләнү. Башкалабыз кунакларына Казан буенча өч телдә юлдашнамә төзү.)
  6. Программа поекта – Проектны эшләүчеләрнең эш программасы: Мәгълүматлар туплау; газета, журналларга шул турыда мәкаләләр язу; дәүләт органнары белән элемтәгә керү, проектны тәкъдим итү.
  7. География проекта – Проектның географиясе. (г. Казань)
  8. Краткое описание проекта – Проект турында кыскача мәгълүмат. (Проектның кереш өлешендә Казан турында кыскача мәгълүмат бирелә. Төсле рәсемнәр белән бизәлә, фотографияләр куела. Төп өлешнең беренче бүлегендә театрлар буенча юлдашнамә була. Алдагы бүлекләрендә спорт биналары, тарихи урыннар, ял итү урыннары, кафелар, рестораннар, зур сәүдә үзәкләре һ.б. урын алачак).
  9. Актуальность проекта – Проектның актуальлеге. (Юлдашнамә Казанга төрле милләт халыклары килгәнгә күрә, аңлашу җиңелерәк булсын өчен, өч телдә эшләнелә. Бу хезмәт Универсиада өчен генә түгел, ә гел актуаль булачак, чөнки Казан – туристлар шәһәре.)
  10. Срок реализации – Гамәлгә ашыру вакыты. (2012 нче елның башы).
  11. Предполагаемые результаты – Көтелгән нәтиҗә. (“Казан буенча юлдашнамә” китабын чыгару.)
  12. Обращение в орг. комитет Универсиады – Универсиаданы оештыру комитетына мөрәҗәгать.

Учитель русского языка. У нас проект составлен, теперь начнем составлять сам путеводитель.

Учитель татарского языка. Хәзер кулыбызда проект бар. Инде юлдашнамә ясау эшен башлыйк. Казанда ничә театр бар? Санап чыгыйк әле.

Укучы. Казанда 7 театр бар: Г.Камал исемендәге татар дәүләт академия театры, К.Тинчурин исемендәге татар дәүләт драма һәм комедия театры, М.Җәлил исемендәге опера һәм балет театры, В.Качалов исемендәге зур рус академия театры, Г.Кариев исемендәге татар яшьләр театры, яшь тамашачылар театры һәм татар дәүләт “Әкият” курчак театры.

Учитель русского языка. А вы, ребята посещаете театры? Какие спектакли смотрели? (Ответы учащихся.)

Учитель английского языка.What is your favorite performance? (The pupils’ answers.)

Групповая работа. Учеников разделили на 7 групп, т. к. в Казани 7 театров. Каждая группа получает шаблон проекта и материал о театрах на русском языке, из которого они выбирают необходимую информацию и переводят ее на татарский и английский язык.

Учитель английского языка. Well, first of all, we need the information about Kazan theaters to write about them. Then we should write the information into these papers. I’ll give you dictionaries, newspapers and, of course, you can use the internet. You can find a lot of information from the internet now. All the information we can find here in Tatar, Russian and English languages.

Кайбер материалларны сез өйдән алып килдегез, күп кенә материаллар күрсәтмәлелектә бар, шуннан алыгыз, кайбер кирәкле материалларны, репертуарларны интернет челтәреннән эзләргә мөмкин булачак.

Төшенчәләрне тәрҗемә итү. (Слайд 13)

Татарский Государственный академический театр имени Г. Камала.

Г.КАМАЛ ИСЕМЕНДӘГЕ ТАТАР ДӘҮЛӘТ АКАДЕМИЯ ТЕАТРЫ

1. Краткая информация____________________________________________________________

2. Кыскача мәгълүмат_____________________________________________________________

3. Brief information_________________________________________________________________

4. Адрес_____________________________________Адрес________________________________

Address

5. Телефоны_________________________________телефоннар___________________________

Telephone numbers_________________________________________________________________

6. Как добраться?__________________________________________________________________

Ничек барырга?___________________________________________________________________

How can I get to?___________________________________________________________________

7. Выходной день_______________________Ял көне____________________________________

Day off (Weekend)__________________________________________________________________

8. Начало спектаклей______________________________________________________________

Спектакльләр башлана_____________________________________________________________

The beginning of performances_______________________________________________________

Учитель русского языка. После окончания работы каждая группа рассказывает о проделанной работе на трех языках.

Учитель татарского языка. Төркемнәрдә эш беткәннән соң, һәр төркем үз эше турында берсе русча, берсе татарча, берсе инглизчә сөйли. Укучылар сөйләгәндә экранда театр рәсемнәре чыгарыла (14–19 нчы слайдлар)

Эшләргә нәтиҗә ясала. Һәр төркемнең эшен җыеп, юлдашнамәнең беренче өлеше брошюраторда төпләп куела.

Димәк, без юлдашнамәбезнең театрлар турындагы бүлеген эшләдек. Алдагы дәрестә спорт биналары бүлеген эшли башларбыз.

Өйгә эш: 1. Проекттагы 12 нче пунктны өйдә эшләп килергә. Димәк, Универсиаданы оештыру комиссиясенә мөрәҗәгать-хат язарга.

Подведение итогов.

Учитель татарского языка. Бүген дәрестә ниләр эшләдек? Сезгә нәрсә ошады? Нәрсә ошамады? Нинди тәкъдимнәрегез бар?

Учитель русского языка. Ребята,на следующем уроке мы будем составлять путеводитель по спортивным сооружениям нашего города. Начинайте собирать материал.

Использованные интернет ресурсы:

http://www.kamalteatr.ru/
http://www.kazan-opera.ru/
http://www.tinchurinteatr.ru/
http://www.teatrkachalov.ru/
http://www.puppet-show.ru/
http://www.kazan-tuz.ru/
http://karievteatr.ru/
http://ru.ask.com/web?q=%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9+%D0%BE%D0%BD%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%BD+%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8C&qsrc=999&l=sem&siteid=1742&qenc=utf-8&ifr=1 (английский онлайн словарь)

http://www.peeplo.ru/search/?q=%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE-%20%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8C&type=web&from=adg2