AN ABC PARTY

Разделы: Иностранные языки


Цель: - систематизировать знания детей по пройденному материалу (английский алфавит, лексика, спеллинг, ответы на вопросы);

Задачи:

  • повторить пройденный материал в игровой форме;
  • совершенствовать навыки устной и письменной речи;
  • развивать внимание, мышление, память;
  • поддерживать интерес к изучению английского языка.

Форма проведения: урок - соревнование

Оснащение:

  • 26 карточек с буквами и картинками;
  • аудиозаписи;
  • эмблемы команд;
  • раздаточный материал;
  • 2 маленькие школьные доски;
  • предметные картинки.

Подготовительный этап: ребята заранее учат английские стихи и песню "The ABC".

Ход мероприятия

(Лучше провести этот урок не в классе, а в актовом или спортивном зале, чтобы у детей была возможность свободно двигаться)

(Зал украшен, приготовлены места для команд, жюри и родителей)

Teacher: -Good afternoon, dear boys, girls, parents and teachers!

Children: - Good afternoon!

Teacher: - Dear children! Today we are going to have an interesting lesson-competition. These are our judges. They will give marks for every task. Your answers should be right, loud, expressive, artistic. Good luck!

Teacher: - You may sit down, children! Now I'd like to see if all the letters of the English alphabet are here.

(Дети выходят на сцену с буквами, если в классе менее 26 человек, то некоторые рассказывают про 2 буквы)

- You are welcome, letters! (Каждый ребенок рассказывает о своей букве)

1. A A is for Apples and Apple-trees

You can see apples on apple-trees.

2. B B is for Books and for Bookcase.

I have many books in my bookcase.

3. C C is for Cat. My cat is grey,

And with me it likes to play.

4. D D is for Dog and for Doggy.

I have a dog, not a doggy.

5. E E is for Eight and for Eleven.

How much is eight and eleven?

6. F F is for Flowers: red and blue,

White and yellow and rosy, too.

7. G G is for Girl, and also for Garden.

I see a girl going to the garden.

8. H H is for Hand. I have two hands.

This is the way I clap my hands.

9. I I is for I. I'm a boy, and I'm ten.

I like to play with my brother Ben.

10.J J is for Jam. This is apple jam.

Jimmy likes it, and so does Sam.

11.K K is for Kite. Kate has a kite.

It is little, and it is white.

12.L L is for Letter. This letter is for me.

It is from my sister, as you can see.

13.M M is for May and for May Day

For March and for Mother's day.

14.N N is for Nine, Ninety and Ninety-Nine.

Children, how much is Ninety and nine?

15.O O is for One. One and two is three.

Three little cats are in a tree.

16.P P is for Pencils. With them I draw:

A red pen, a green tree and a blue door.

17.Q Q is for Questions: How are you?

How old are you? And How do you do?

18.R R is for Red. Many things are red.

What can be red? Do you know, Fred?

19.S S is for Street. This is my street.

I have many trees in my street.

20.T T is for Tick and for Tock.

"Tick-tock", - says the clock.

21.U U is for Under, but not for At.

"I'm under the tree", says Pat.

22.V V is in five and also in seven.

It is in twelve and eleven.

23.W W is for Winter, when it is cold.

But I like winter and I like cold.

24.X X is in Six. Let's count up to six!

One, two, three, four, five, six!

25.Y Y is for Yard where children play.

They play in the yard every day.

26.Z Z is for the Zoo. Let's go to the Zoo.

I like go to the Zoo. And you?

Teacher: - Now, let's sing the song "The ABC"

Children:

A B C D E F G

H I G K L M N O P

Q R S T U V W

Q R S T U V W

X Y Z X Y Z

Now I know the alphabet.

(Классы делятся на команды по жетонам A и B. Чья команда справляется с заданием быстрее - получает по одному баллу. Команда, набравшая наибольшее количество баллов- победитель).

Teacher: - Please sit down and let me see if you know the ABC. (Далее проводятся три конкурса на знание алфавита. Пояснения могут даваться по-русски, можно попытаться и по-английски: это зависит от подготовленности группы)

  1. - Look at this ABC and say what letters are missing.

V A Z P N U

W Q I C F L Y K D

T G J E M B S O (Key: H, R, X)

Teacher: Thank you. Judges, will you show your marks, please? Thank you.

2. - Put these words in the ABC order! (name, red, apple, cat, street, big, tree, white, lamp, green) (marks)

3. - Please write letters missing one! (2 children: 1 - A, C, E...; 2 - B, D, F:) (marks)

Teacher: - Good, I see you know the ABC and now let's play the game "Taking steps" (из каждой команды вызывается 1 участник, они встают на линию на полу (START). Далее расчерчены 10 линий на расстоянии шага. Я показываю поочередно представителям команд карточки, на которых написаны слова и прошу "Spell the word, please". Если ученик правильно назвал слово по буквам, то он делает шаг вперед. Выигрывает та команда, представитель которой быстрее дойдет до финиша.)

I II
NAME FACE
BIG SIX
NINE FIVE
HAND BLACK
STREET TREE
PEN BED
ROSE NOSE
DOG BOX
BUS CUP

Teacher: - Well done. You know how to spell. But can you read?. We"ll see it in a moment. Please solve puzzles and read your sentences. (Командам даются зашифрованные предложения. Выигрывает та команда, которая быстрее расшифрует запись и правильно ее прочитает)

M Y
D O
G I
S B
L A
C K

(marks)

Teacher: - I see that you can read, but can you answer my questions?

Children: - Yes, we can.

Teacher: (Участники отвечают на вопросы типа - Is it a cat? - Yes, it is./ - No, it isn't.

What is it? - It's a horse.

(по 6 картинок для каждой команды)

Teacher: - That's good. Now I'd like to know how you remember words. Перед вами головоломка, в которой спрятались 10 слов, которые означают животных. Ваша задача найти их, прочитать и перевести. За каждое правильно прочитанное и переведенное слово вы получаете баллы.

- Good luck!

P E T D E S R O H
V B X V F H K L S
F H J M D G T R A
A E V W O S A R M
W E F I G I C D C
W A O K T U L P O
P E X C T P S S Q
E L T I A I K C A
E A I H F G K O S
H A G C N E H C D
S Y U D X V B K F

( Marks)

Teacher: - Well, children. I see you know the ABC, words, can read, spell, answer my questions. Good for you!

(Подведение итогов, награждение победителей и участников)