Разработка урока по теме "Обычаи и традиции разных культур". 4-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 4


Цели:

  • формирование коммуникативной компетенции учащихся на основе ЛЕ по теме " Обычаи и традиции различных культур".
  • развитие навыков аудирования, чтения с целью извлечения конкретной информации;

Задачи:

Образовательные:

  • совершенствование произносительных навыков учащихся;
  • активизация ЛЕ по теме;
  • совершенствование навыков аудирования, чтения на основе аутентичных текстов .

Развивающие:

  • развитие умений выделять главное;
  • сопоставлять факты, анализировать, высказывать свою точку зрения.

Воспитательные:

  • развивать культуру речи, взаимоотношения, речевой этикет;
  • воспитывать уважение, понимание и толерантность к другой культуре.

Оснащение: волшебный паровозик (картинка), кассета, бланки въезда в страну, русские сувениры, иллюстративный материал.

Ход урока

I. Начало урока.

1. Приветствие

Good morning! Glad to see you! How are you? And how are your things?

(учащиеся показывают карточки эмоционального настроя)

So, it's time to say "Hello"
It's time to say "Hello"
It's time to say "Hello"
And start our lesson

2. The weather is fine today, isn't it?

Do you like today's weather? What do you like to do in such weather?

Who likes to travel? Do you like to travel?

Do you want to travel just now?

II. Сообщение целей урока.

So, I suggest travelling just now and our Magic Train will help us to do this. It suggests us to visit Russia and Great Britain and get acquainted with some of their customs and traditions.

Do you want to visit Russia?

And do you want to visit Great Britain?

OK

III. Фонетическая зарядка.

Our travelling is beginning. Let's remember the song "The more we get together" I hope that this song will help us in the way. (кассета)

IV. Речевая зарядка.

And now our Magic Train wants to get acquainted with you. Let's tell it about ourselves.

(рассказ учащихся о себе)

V. Повторение лексики по теме.

Игра " Кто быстрее?"

Look at the blackboard! Here you can see some words. I want you to read and divide them into 3 groups: nouns, verbs, adjectives

Language, Russian, like, dish, clothes, live, national, Great Britain, herbal, guests, meet, polite, souvenir, hospitable, English, country, understand, cuisine, holiday, celebrate, favourite, kind, salt, bread, tea , say :

VI. Ознакомление со страноведческим материалом.

1. Посещение России.

Our train is coming to the station "Russia"

Who lives in Russia? Are you Russian? What nationality are you? What is your national language? What kind of people are the Russians?

What do you know about the national clothes, dishes, holidays of Russia?

(знакомство учащихся с национальной одеждой, кухней, праздниками России - Приложение 1, 2,3)

As you remember our next station will be Great Britain. What Russian souvenirs can we give our British friends?

(уч-ся предлагают, что можно подарить новым друзьям)

I can give them samovar (matryoshka, shawl, Russian cake:)

And what do you know about these souvenirs?

(рассказ - презентация о русских сувенирах - Приложение 4).

VII. Физминутка.

Our Magic Train is coming to Great Britain. Is it wonderful? Yes, of course.

Let's remember the poem

Up, down
Up, down
Which is the way?
To London town
Where? Where?
Up in the air
Close your eyes
And you are there.

2. Посещение Великобритании

a) (заполнение бланков въезда)

Before we'll make stop, let's fill in these visiting cards

b) Now we are in Great Britain. Who lives there? What is the national language of Great Britain? What do you know about the national clothes, dishes, holidays of Great Britain?

(знакомство с национальной одеждой, кухней, праздниками Британии - Приложение 5,6,7.)

c) игра " Что исчезло ?"

(упр. 1 с. 39 из учебника для 5 класса, автор В.П. Кузовлев, 2004г.)

What can you see on the pictures? Now close your eyes. Open your eyes. What is missing? Try to remember the food.

d) By the way do you know that the British like to drink tea

(рассказ учителя о традиции чаепития в Британии)

The English know how to make tea and what it does for you. Seven cups of it wake you up in the morning, nine cups will put you to sleep at night. if you were hot, tea will cool you, and if you are cold, it will warm you up. if you take it in the middle of the morning, it will stimulate you for the further work. If you drink it in the afternoon, it will relax you for the further thought. Then , of course, you should drink lots of it in off hours. In England they say jokingly: "The test of good tea is simple. If a spoon stands up in it, then it is strong enough. If the spoon starts to wobble, it is a feeble makeshift."

Our train suggests you to know how the British prepare tea

(уч-ся читают текст упр.3 с. 88 из учебника для 5 класса "Happy English", автор Т.Б. Клементьева, 1993г.)

So, the British like tea with milk. And what about the Russians? What kind of tea do they prefer?

VIII. Заключительный этап урока

1. Our travelling is coming to the end. The Magic Train must go to the next station, the new passengers are waiting for it. Let's say it "Good Bye" and remember our poem

Jump, jump
Jump far away
And all come home
Some other day

Let's repeat what we have known at t he lesson.

2. Викторина по изученному материалу (Приложение 8)

3. (выставление оценок, домашнее задание)

I'm pleased with the way you've worked today. Thank you for the lesson.

Д/З.

1. нарисовать национальные костюмы Британии, России.

2. написать рецепт любимого блюда

Список использованной литературы:

  1. Английский с удовольствием (учебник английского языка для начальной школы , М.З. Биболетова) - Титул, 2004
  2. Английский язык (учебник для 5 класса общеобразовательных учреждений, В.П. Кузовлев) - М., Просвещение, 2004г.
  3. В Великобритании принято так (Т. Н. Химунина) - М., Просвещение, 1984
  4. О Британии вкратце - (Книга для чтения на английском языке, В.В.Ощепков) М., Просвещение, 1993
  5. Счастливый Английский (учебник для 5-6 классов средней школы, Т.Б.Клементьева) - М., Просвещение, 1993г.
  6. Поурочные разработки по английскому языку к учебнику М.З. Биболетовой - М, " ВАКО" , 2006

Приложение 1, приложение 2, приложение 3, приложение 4, приложение 5, приложение 6, приложение 7, приложение 8.