Электричество. Способы получения и использования

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Продолжительность урока: 90 мин.

Цели урока: обобщение и систематизация знаний по теме «Электричество», расширение языковой компетенции учащихся (навыки чтения, письма, говорения, аудирования)

Задачи урока:

  • Образовательные:
    • совершенствовать умения и навыки владения английским языком;
    • расширить кругозор учащихся по теме.
  • Практические:
    • активизировать лексический материал по теме «Электричество»;
    • расширять лексический запас;
    • совершенствовать навыки речи с опорой на образец;
    • научить учащихся воспринимать иноязычный текст как источник информации;
    • совершенствовать навык аудирования с целью извлечения информации;
    • обучить навыкам работы с мультимедийной средой.
  • Воспитательные:
    • воспитывать потребность в практическом использовании иностранного языка в профессиональной сфере;
    • воспитывать культуру общения;
    • формировать партнёрские отношения в коллективе на основе творческой инициативы и самостоятельной работы студентов.
  • Развивающие:
    • развивать умения высказывать мнение, делать выводы;
    • развивать коллективную деятельность;
    • развивать навыки творчества и самостоятельной работы, аналитического мышления, стремления к самовыражению;
    • развивать коммуникативные навыки аудирования, умение достаточно быстро фиксировать свои высказывания и высказывания других;
    • развивать умение быстрого чтения про себя;
    • развивать память, смекалку, сообразительность.

Оборудование урока: лингафонный кабинет с компьютерами подключенными к Internet, мультимедийный проектор, Smart Board, презентация к уроку, раздаточный материал.

Сокращения: T – teacher, Gr. – group, St – student

ХОД УРОКА

1. Организационный момент (слайд 1)

T: Good morning! I am glad to see you. Today is … (дата урока) and we are going to have our final lesson on Electricity. I am sure you are ready for the lesson. So, let’s start.
At this lesson we’ll sum up all the information we have about electricity, its generation and application. We shall read some extracts from the articles, make different types of exercises, watch and discuss a cartoon, and describe pictures. And at the end of the lesson you are to express your ideas about advantages and disadvantages of different ways of generating electricity.

2. Фонетическая зарядка (слайд 2).

T: But first of all think of some words which remind you about electricity. Write them into this diagram.

Gr: студенты по одному выходят к интерактивной доске, пишут и называют английские слова (circuit, current, power, generator, cell, power station, magnet, tube, resistance, conductor, transformer…)

3. Активизация лексики по теме (слайд 3)

На слайде две колонки с дефинициями и словами. Преподаватель щелчком мыши выделяет слово, к которому нужно подобрать определение. После правильного ответа щелчком мыши слово и определение удаляются с экрана.

T: On the Smart Board we have two columns. The first column is with the definitions and the second  one is with the words. Match the word and its definition.

Gr: – A machine for producing electricity is turbine.
– Energy or force that can be used to do work is power.
– A substance able to attract iron, either natural  or by means of electric current is magnet.
– A flow of electricity through something or along  a wire or  cable is current.
– A supply of electric current for heating,  lightning, etc is electricity.
– An engine or motor whose driving-wheels turned by a current of water, steam or gas is generator.
– A closed path for an electric current is circuit.

T: And now hear to some vocabulary words pronounced and used in a sentence. Listen, translate and write them down. (Слайд 4)

На слайде три слова (electricity, electromagnet, generator) с прикрепленными аудио файлами. Студенты слушают, переводят и записывают предложения.

– Electricity involves the movement of protons and electrons due to the attraction of particles with the same charges and the repulsion the particles with different charges.
– An electromagnet can be used to separate iron ore from surrounding non-magneticmaterials.

4. Memory work (слайд 5)

T: Watch the cartoon and try to remember as many details as possible.

Студенты смотрят видеоролик и делают записи в тетради. После просмотра читают получившиеся предложения.

– When you are in the dark and you want to see you need electricity.
– When you turn on the switch you’ll get electricity.
– Every room must have electricity.
– The wires bring electricity to every house.
– Every building must be wired to use electricity.
– Burning fuel and making stem generates electricity.
– Use generator to produce electricity.
– We use much fuel to produce electricity.
– Ben Franklin flied his kite for seeking for electricity.
– Rub a comb with wool or fur and you’ll get a charge.
– Voltage goes over the circuit.
– Watts will tell how much you use electricity.

5. Развитие навыков чтения с извлечением информации (слайд 6)

T: Now skin through this extract form the article and compare it with the information from the cartoon. Is there something new for you?

Студенты читают информацию с интерактивной доски, сравнивают ее с информацией из видеоролика и зачитывают  вслух то, что, по их мнению, является новым.

T: An electrician must now a lot about electricity. Are you good at electricity? Do you know these symbols? (Слайд 7)

T: On this slide we have some more information about electricity application. Skim it through and complete the diagram from the next slide. (Слайд 8)

6. Group work (слайд 9)

После чтения текста на слайде 8 студенты работают в группах, обсуждая какими словами нужно заполнить пустые места на диаграмме слайда 9. Затем один из студентов в каждой группе выходит к интерактивной доске записывает слова.

T: Electricity has two different forms. What are they? (Слайд 10)

St1: Static

St 2: Current

T: As two different forms of electricity opposes each other we use different words with the opposite meaning to describe them. (Слайд 11) Match the words with the opposite meaning.

Студенты читают противоположные по значению слова с доски.

8.  Чтение с переводом

T: What can you say about static electricity? (Слайд 12)

Студенты читают предложения и переводят их.

T: What about current electricity? (Слайд 13)

Студенты составляют предложения по опорам.

9.  (Слайд 14)

T: There are a lot of terms to describe these 2 forms of electricity. Let’s see how do you know them.

На слайде 4 столбика слов. Под буквой А русские слова, под В –  английские. Студенты должны выбрать правильный перевод. Правильный ответ выделяется по щелчку мыши.

10. Ответы на вопросы преподавателя с опорой (слайд 15)

T: There are 2 different types of current in use. What does AC mean? What is it? What do the letters DC stand for?

11. Минутка-разгрузка (слайд 16).

T: Now let’s rest a little and have fun.

Студенты занимают места за компьютерами, подключенными к Internet. Вводят адрес в адресную строку и на открывшейся странице выполняют тест.

http://www.neok12.com/quiz/ELECTR01
http://www.neok12.com/quiz/ELECTR04
http://www.neok12.com/quiz/ELECTR02
http://www.neok12.com/quiz/ELECTR05

Если правильно ответить на все вопросы, открывается картинка. Студенты выполняют каждый свой тест. (Приложение 1, Приложение 2, Приложение 3, Приложение 4)
Если компьютеры не подключены к сети, задания можно распечатать и проверить позже.

12. Group-work (слайд 17)

T: So, we know where electricity is used/ we know2 forms and 2 types of current, we know a lot of words. But how is electricity generated? Where does it come from? What do you think?

Студенты обсуждают ответы между собой, и один из студентов записывает ответы в диаграмму.

13. (Слайд 18)

T: Now let’s check your answers and study this scheme. Here we see the world electricity generation in 2002 and 2030. Compare these two years using the model.

Ex: Generation of electricity from gas in 2030 will be higher than in 2002.

14.

T: Electricity is generated at different plants. We are going to speak about these plants. Be very attentive. Listen to your friends and take notes using the table.

Студентам раздается распечатанная таблица.

Plants

Advantages

Disadvantages

Hydroelectric power plant    
Nuclear power plant    
Tidal power plant    
Solar power plant    
Wind power plant    
Geothermal power station    

T: The mostly used are hydroelectric power plants. (Слайд 19)

15. Описание картинок

T: Look at the picture and describe the work of such a plant. (Слайд 20) Один из студентов рассказывает о работе гидроэлектростанций.

Примерный ответ студента:
Hydro electricity is another term for power generated by harnessing the power of moving water. Not necessarily falling water, just moving water Power is generated or "manufactured" in large power generating stations using the same basic principle as a small grist mill yet on a much larger and vastly improved scale for better efficiency. These electrical generators are attached to massive turbine devices which spin at great speeds as a result of water rushing through them. These power station turbines are much more efficient at extracting the kinetic energy from the moving water and converting that energy it into power through these generators

T: Nuclear power plants are much more bigger than hydroelectric. (Слайд 21)
How does this plant work? Look at the picture, read and translate. (Слайд 22)
Tidal power plant is one more way of generating power. Read and translate the sentences. (Слайд 23)

– What can you say about solar power? (Слайд 24)

Примерный ответ студента:

Solar electricity is created by using Photovoltaic (PV) technology by converting solar energy into solar electricity from sunlight. Photovoltaic systems use sunlight to power ordinary electrical equipment, for example, household appliances, computers and lighting. The photovoltaic (PV) process converts free solar energy – the most abundant energy source on the planet – directly into solar power. Solar electricity is used for space heating and hot water production.

T: Wind power (слайд 25)

Примерный ответ студента:

In a wind turbine, the wind pushes against the turbine blades, causing the rotor to spin...turning the copper armature inside the generator and generating an electric current.

T: And the last one is geothermal power plant. (Слайд 26) Read and translate the sentences. Describe the work of such power station.

Примерный ответ студента:

A geothermal power plant is pretty much a steam power plant, since what comes out of the earth is steam. Rainwater soaks into the ground and goes down, .far enough until it reaches a region which is really hot (in Hawaii, that's about 6000 feet). A well is drilled, the steam comes out, goes through a heat exchanger, and spins a turbine turning the copper wire (armature) inside the generator and generating an electric current. By the time the steam has gone through the heat exchanger, it has cooled off and become warm water. It is then re-injected into the ground.

T: Now we know a lot about electricity and its generation. But every plant gas its advantages and disadvantage. Speak about them using your notes from the table. (Слайд 27)

Студенты составляют небольшие рассказы из 3-5 предложений о преимуществах и недостатках различных электростанций, используя свои записи в приведенной выше таблице.

16. Подведение итогов урока

T: Today we have spoken about electricity, its generation and application. Will you summarize our work. (Собственное высказывание студентов по опоре).

Student 1: We have leant about…

Student 2: The most interesting fact I have leant is…

Student 3: I haven’t known about … before…

17. Комментирование оценок

T: So, that will do for today. Our lesson on Electricity is over. Thank you for your work. You were good and your marks for the lesson are …

18. Домашнее задание

T: But let’s not forget about your home task. Look at this picture. Your task is to describe how electricity is produced and then transmitted to our homes. (Слайд 28)

Студентам раздается распечатанная картинка со слайда 28.