Методическая разработка интегрированного урока обществознания и английского языка «Человек среди людей». 7-й класс

Разделы: История и обществознание, Иностранные языки, Внеклассная работа, Мастер-класс

Класс: 7


Цели урока:

  • Познавательный аспект: Познакомить учащихся  с понятиями: «группы» и их классификации; человек в группе; формировать лексические навыки чтения и говорения.
  • Развивающий аспект: Развивать  иноязычную лингвистическую компетенцию через интеграцию обществознания с английским языком.
  • Воспитательный аспект: Воспитывать у учащихся потребность правильного выбора своего места в среде     подростков относительно соотношения самооценки и влияния группы.

ХОД УРОКА

I. Модуль обществознания

1.1. Работа с текстовой информацией

«Отношения делятся на две большие группы: социальные и межличностные.  Что же входит в понятие межличностные отношения:  наличие непосредственного контакта; носят обоюдный характер, т.е. являются взаимодействиями людей в процессе чего-либо. Типы межличностных отношений :деловые, личные, приятельские, товарищеские, семейные. Межличностные отношения во многом зависят от эмоций, взаимных чувств. Люди могут испытывать десятки различных эмоций и чувств по отношению друг к другу, чувства могут объединять и разъединять людей.»

1.2. Фронтальная беседа

Попробуйте сформулировать  вопрос к тексту?

  • К какой сфере общества можно отнести данный текст?
  • Какие слова  текста помогли вам определить это?
  • Как вы думаете, о чем мы будем говорить на уроке?
  • Запишем тему нашего урока: /записываем тему по формулировке детей/

Человек среди людей.

1.3. Работа со схемой

Задание для учащихся: используя схему, дайте определение, что такое социальная сфера

(Определение: «Социальная сфера включает в себя взаимоотношения между индивидами и  социальными группами.»)

1.4. Групповая работа

А теперь я попрошу вас объединиться в группы.

Ваша задача - найти отличия большой группы и малой. Приведите пример малой группы.  (3 мин)

/Анализ примеров.  Мотивация на малую группу - друзья. (Почему назвали, или почему не назвали)./

/ Малые группы  играют более существенную роль, так как наша жизнь состоит из общения  с семьей,  с друзьями, одноклассниками.

Минимальный численный состав малой группы 2 человека (диада) по мнению других обществоведов лучше,  что бы это число сводилось  к трем (триада). Максимальный состав малой группы определяется тем, что в памяти человека одновременно может удерживаться  от 5 до 9 объектов./

II. Модуль английский язык

Речевая зарядка.

Teacher of English: I’d like you to answer the questions. Be active and attentive. Tell me please how the biggest group of people is called.

P1: Society.

Teacher of English: What groups of people does society have?

P2: In society we can see big and small groups of people.

Teacher of English: Can you give the examples of any groups?

P3: It’s my family.

P4: It’s my sport section where I go in for football.

P5: It’s my class.

P6: These are my friends with whom I go for a walk after school.

P7: It’s our school choir. (etc.)

Teacher of English: You are quite rightBut of course you understand that teenager in a group is another thing. A teenager wants to express his or her individuality, he wants sometimes to show off in front of his friends and sometimes he behaves himself wrong.

All of us live and work in some groups of people. And we choose particular people for working, playing and spending free time.  Tell me, please, how you choose your friends. What traits of character do you value in your friends?  (ответы учащихся)

Teacher of English: And now, children, read the text and explain the meanings of the following words and word combinations:
Society is a mixture of different groups: big and small, friendly and hostile, constant and temporary, professional and religious, national and political. They differ between each other. Some of them are small in numbers, so that their members can see each other during the daytime and watch each other’s actions. These are small groups or groups of personal contact. Family is a typical example of such a group.

Group is a basis of human society.  Society is one of the groups, the biggest one. The number of groups on the Earth exceeds the number of people. It’s possible because one person may belong to several groups such as the family, the class, the friends, the musical school or the sport section.
People make huge efforts to belong to one of these groups. School-leavers, for example, try to do their best to enter the university. For others parents choose the groups to enter as granddads or grandmas choosing a musical school or a section for a kid.

There are such groups neither us nor others choose. The destiny defines this. In most cases we can’t, for example, choose a family for ourselves while we can choose or leave friends when we want to.

In a group interacting with others we form our personality and our life values. We share each other’s secrets, those things we’ll never reveal to strangers.

  1. Enumerate the personal traits of character in a group you belong to.  Why do you think you need this group?
  2. What does the group mean for a teenager?
  3. What problems can a teenager face in a group?

Project “my best friend or my ideal friend”

Карточка № 3

Society is a mixture of different groups: big and small, friendly and hostile, constant and Homework: write about yourself “I am an ideal friend” temporary, professional and religious, national and political. They differ between each other. Some of them are small in numbers, so that their members can see each other during the daytime and watch each other’s actions. These are small groups or groups of personal contact. Family is a typical example of such a group.
Group is a basis of human society.  Society is one of the groups, the biggest one. The number of groups on the Earth exceeds the number of people. It’s possible because one person may belong to several groups such as the family, the class, the friends, the musical school or the sport section.

People make huge efforts to belong to one of these groups. School-leavers, for example, try to do their best to enter the university. For others parents choose the groups to enter as granddads or grandmas choosing a musical school or a section for a kid.

There are such groups neither us nor others choose. The destiny defines this. In most cases we can’t, for example, choose a family for ourselves while we can choose or leave friends when we want to.
In a group interacting with others we form our personality and our life values. We share each other’s secrets, those things we’ll never reveal to strangers.

Карточка № 3

Society is a mixture of different groups: big and small, friendly and hostile, constant and temporary, professional and religious, national and political. They differ between each other. Some of them are small in numbers, so that their members can see each other during the daytime and watch each other’s actions. These are small groups or groups of personal contact. Family is a typical example of such a group.

Group is a basis of human society.  Society is one of the groups, the biggest one. The number of groups on the Earth exceeds the number of people. It’s possible because one person may belong to several groups such as the family, the class, the friends, the musical school or the sport section.

People make huge efforts to belong to one of these groups. School-leavers, for example, try to do their best to enter the university. For others parents choose the groups to enter as granddads or grandmas choosing a musical school or a section for a kid.

There are such groups neither us nor others choose. The destiny defines this. In most cases we can’t, for example, choose a family for ourselves while we can choose or leave friends when we want to.

In a group interacting with others we form our personality and our life values. We share each other’s secrets, those things we’ll never reveal to strangers.

III. Модуль обществознания

 3.1. Мини-проект «Инструкция, как найти себе друзей. Что надо делать и как себя вести»

Задача: Представьте себе, что совсем скоро вы окончите школу и уедете поступать в другие города. Давайте попробуем составить мини-проект  (5-6 мин). Защита проекта. А теперь, представьте, что на вашем месте ваши родители, как вы думаете, какой пункт они бы добавили (безопасность).

Д/з: как нужно себя обезопасить в новой компании.

IV. Рефлексия

Почему наш урок Мы предполагали, назвать наш урок «Человек среди людей», а ваша звучит как…. В чем сходство наших тем?

(подведем итог урока (мнения))

Самооценка

Презентация.