План урока по английскому языку для 3-го класса на тему "Спорт"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

  • Совершенствование лексических навыков говорения и чтения.
  • Воспитание интереса к предмету, повышение мотивации учащихся к изучению иностранного языка.
  • Развитие памяти, внимания.

Задачи:

  • Повторить названия некоторых видов спорта.
  • Тренировать монологическую речь учащихся.
  • Развивать навык выразительного чтения.

Оборудование: компьютер, проектор, экран,  карточки со звуками.

ХОД УРОКА

I. Оргмомент

Учитель: Good morning, children.

Pupils: Good morning, good morning, good morning to you. Good morning, good morning, we are glad to see you.

Teacher: Sit down, please. I am glad to see you, too. Who is on duty today?

II. Сообщение темы урока

We are going to speak about sport today.

III. Фонетическая зарядка

Учитель показывает карточки со звуками, учащиеся называют их и повторяют хором. [d], [t], [?], [?], [?], [?].

IV. Речевая зарядка

Песенка “How are you?” (Приложение 1. Слайд 1)

Teacher: I want you to answer the questions:
How are you? – I’m fine, thanks.
Where are you from? – I’m from Russia.
How old are you? – I’m eight.
Have you got a sister? – Yes, I have.
Have you got a brother? – No, I haven’t.

V. Основной этап урока

Teacher: Let’s speak about sport. Listen and read.

Повторение лексики по теме «Спорт». (Приложение 1. Слайды 2-7)

Учащиеся смотрят на экран и повторяют за диктором названия видов спорта.

Совершенствование навыков чтения

Ученики слушают стихотворение и читают его. (Приложение 1. Слайд 8)

Sports.

Sport is fun for girls and boys.
It’s much better then the toys.
You can sledge, and ski, and skate
And play snowballs with Kate.
You can swim and play football,
Hockey, tennis, basketball.
You can jump and you can run.
You can have a lot of fun.

Teacher: Make the words: (Приложение 1. Слайд 9)

Учащиеся составляют слова: basketball, football, boxing, volleyball.

VI. Физкультминутка

Песенка “Head and shoulders”

Head and shoulders,
Knees and toes, knees and toes.
Head and shoulders,
Knees and toes, knees and toes.
And eyes and ears and mouth and nose.
Head and shoulders,
Knees and toes, knees and toes.

Teacher: Sport is very popular isn’t it? What can you tell us about sport? (Приложение 1. Слайды 10-11)

Учащиеся читают предложения и составляют рассказ о своих любимых занятиях спортом.

VII. Инсценировка сказки

Teacher: Do you like listening tales?
One day in an American   country…

Скоморохи: Собирайся, народ!
Открывай пошире рот!
Смотри сказку про репку,
Но не жди увидеть дедку!
Сказка будет по-английски,
А совсем не по-российски,
Кто язык тот трудный знает,
тот сидит и отдыхает!
Эй! Рот не разевай и дело смекай!
Everybody, goodbye!
John is coming!

John: Hi! Alabama!
I’ve left my Russian mama,
With pocket full of seeds,
I’ve come to Alabama,
Hi! My friends, my wife and kids!

Cowboy1: What seeds have you got?

John: It’s a Russian vegetable named Repka.

Cowboys 2, 3, 4: Repka, Repka…

Cowboy 1: Is it tasty?

John: Very tasty!

Cowboy 2: Let’s plant it quickly!

Son: It will be big, won’t it?

John: I don’t know exactly.

Wife: Let’s wait and see.  Grow, grow, Repka, grow big and sweet.

John: Autumn comes. What a big Repka we have! I want to pull it out of the ground!

Cowboys 1, 2, 3, 4: It’s too big! Uppps!

John (тянет репку): I can do this. It’s nothing. I can do that. It’s nothing. What else can I do? Wife! Come here!

Wife: All right. I’m coming. What’s up?

John: The Repka is too big for me. Can you help me, Mary?

Wife: Yes, I can. One, two, three. No result.

John: What can we do?

Wife: Let’s call our daughter.

John and Mary: Daughter, daughter, come here!

Daughter: All right. I’m coming. What’s up?

John and Mary: The Repka is too big for us. Can you help us?

Daughter: No, I’m very busy. My friends are waiting for me. We are going to the disco.

John: No disco for you!

Wife: Stop crying! Call your friends. We will put it out at once. And then you will go to the disco. O’K?

Daughter: OK. Friends! Guys! Come on!

Friends: What’s up?

Daughter: It’s the Repka. It’s too big. You see? Can you help us?

Friends: Of course, we can.

All: One, two, three. Yes!

Repka: Hello, everybody!

Friends: Hello! Who are you?

Repka: I’m Russian Repka. Who is from Russia?

John: My mum is.

Repka: Let’s go back to Russia together!

John: I can’t. My family is here.

Repka: What shall we do?

Friends: Stay with us!

Son: Stay with us, please.

Repka: But what shall I do here?

John: We shall show you on TV.

Daughter: Everybody will know you!

Repka: Everybody?

Friends: Yes, everybody!

Скоморохи:

Вам Шекспир сказать велел:
“All is well when the end is well”
Всех артистов ждем на сцене.
Зритель вас сейчас оценит.
Хорошо закончен бал.
Вот и рукоплещет зал!

VIII. Заключительный этап урока

Домашнее задание: составить рассказ о своих любимых видах спорта.

Литература:

  1. Верещагина И.Н., Притыкина Т. А. Английский язык. 3 класс: учебник для общеобразовательных учреждений и школ с углубленным изучением английского языка: 2-й год обучения. - М.: Просвещение, 2009.
  2. Лебедева Г.Н. Внеклассные мероприятия по английскому языку в начальной школе. – М.: Глобус, 2008.