Открытый урок по английскому языку "Holidays" по УМК М.В.Вербицкой «Forward 3» для учащихся 3-го класса

Разделы: Иностранные языки, Мастер-класс

Класс: 3


Основная задача: систематизировать и активизировать в устной речи изученный материал по темам: transport, countries, time.

Сопутствующие задачи: создать условия для употребления изученных ЛЕ в речи; заинтересовать в изучении английского языка, мотивировать на поиск нужной информации.

Образовательная цель: развитие умений использования лексических навыков, закрепление основной лексики по теме и умение использовать эту лексику в речи.

Воспитательная цель: формировать навыки сотрудничества, воспитывать интерес к изучению иностранного языка, умение решать поставленные задачи.

Развивающая цель: развитие познавательных способностей, навыков межличностного общения, формирование навыков самоконтроля и контроля речи других учащихся, а также развитие психических функций учащихся: мышления, эмоций, внимания, воли, памяти.

Оснащение урока (мероприятия):мультимедийный проектор, ноутбук, презентация PowerPoint.

Характеристика основных видов деятельности учащихся:

  1. Понимать ситуацию общения по иллюстрациям. Воспринимать на слух и понимать основное содержание текста с новыми конструкциями и словами.
  2. Воспринимать рифмовку на слух, понимая общее содержание, опираясь на знакомые слова.
  3. Читать диалог в парах.
  4. Уметь правильно произносить номера телефонов, время.
  5. Вести диалог-расспрос со своими друзьями по прослушанным текстам.
  6. Знать виды транспорта.

Задачи урока:

  1. Повторить и закрепить лексику по теме «Едем отдыхать».
  2. Развивать навыки аудирования, чтения вслух и ведения диалога по теме, монологических высказываний.
  3. Повторить цифры.
  4. Уметь правильно говорить и спрашивать о времени и видах транспорта.
  5. Активизировать знакомую лексику при выполнении домашнего задания.

Ход урока

(In the beginning of the lesson the PowerPoint presentation with the title “Transport” and thematic pictures is on)

Time

Interaction

Stage & Aim

Teacher

Pupils

5-7 min

T-Ps

T- Ps
T- Ps

Ps -T

Lead-in
To introduce the context of the lesson and engage pupils.

- Stand up, please Good morning! Children,
- Sit down, please
- I am glad to see you!
- How are you?
- I’m fine, so my dear pupils so, let’s start our lesson
- Today we are going on holidays!!!
We will have a review; it means we will revise everything we learned at the previous lessons.
Now look at the presentation. Here are the words. I want to check all of you know how to pronounce these words.
Read the words one by one,

Now let’s check our vocabulary we learned at the last lesson. (Словарная работа) (I will hand out cards).
I will give you 3 min for it. You must do it quickly
Ok, let’s start… 

- Good morning, Teacher
- We are fine, and you?

5 min

T- Ps

Ps - Ps

Ps -T

Pre-teach
To deal with any blocking vocab to help pupils better understand the listening in coming stages.

-Well! Now let’s see from where we can go on our holidays. We will do ex. 2. You will write these sentences and put the missed words. Don’t forget the preposition BY, we use it with transport.
Ok, let’s check it up!
Oh, our friends want to help foreign tourists?

 

  Let’s do ex. 4. Say it in English.
Ok, well done. 
so, now open your books page 18, ex. number 9.
- Dasha and Nikita are going on holiday. Let’s see what is there in their holiday list. In the 1 picture there is Dasha’s holiday list, Nikita’s holiday list is in picture 2.
What has Dasha got?
Look at the examples. She has got her book, she has got her towel, what else has she got? 
What hasn’t she got? Look at the picture and find what she hasn’t got…
- (Vika) She has got her hat, she has got her umbrella…

10 min

T- Ps

Ps - Ps

Ps -T

Gist task
To enable pupils to gain a general understanding of the text.

Pupils, you know how to ask about leaving and arriving of a bus, a train and a plain, now we will act dialogs,
look at the screen now. (PPT)
you should read the dialog and make your ticket (like this ticket as an example from ex.12).
(I will handout tickets to fill)

- I’m going on holiday. This is my ticket…

Let’s start please
Have you finished?
Let’s check up,
Now tell me about your plans and your holidays.

Look the given map
And there are some countries where you can go on holiday.
Canada, The USA, Spain, Italy, Russia, Britain, China, Australia
- Well done!

- The USA, Spain, Italy, Russia, Britain, China, Australia…

10 min

Ps - Ps

T- Ps

Detailed task
To give Ss the
opportunity to personalize the lesson and to
encourage fluency
speaking practice.

- Well done! Guys, so now look at the ex. 7 p.27
- (здесь у нас есть стишок о ленивом мальчике, прочитаем стишок вставляя пропущенные буквы)

 

5 min Ps- Ps Post task
To provide with an opportunity to respond to the text and expand on what they’ve learned.
- So now look at ex. 13 p.19
Here is a game we will play it now.
Look now you will say and add things one by one.
Look at the examples.
- I’m going on holiday and I have got a hat.

2-3
min

 

The results of the lesson.

Oh, my friends, you’ve done very well today.
It’s a good job!
Now write down your home task.

Home task: Learn the poem SB p 27 ex.7 by heart.

 

Ресурсы

  1. http://ktoikak.com/ctihi-o-shkole-na-angliyskom/
  2. http://dtg.adminu.ru/2013/05/school-poems/
  3. http://zanimatika.narod.ru/Narabotki1.htm
  4. www.titul.ru
  5. http://www.it-n.ru/
  6. http://www.tolearnenglish.com/
  7. http://pedsovet.su/
  8. http://www.english-easy.info/
  9. http://www.englishteachers.ru/
  10. http://interaktiveboard.ru
  11. http://tea4er.ru/